Nawet o 30 proc. wyższy VAT za niestosowanie podzielonej płatności

Brak oznaczenia faktury informacją „mechanizm podzielonej płatności", mimo istnienia takiego obowiązku, spotka się z negatywnymi konsekwencjami. Odpowie także nabywca, który nie zapłacił za nią w split payment.

Aktualizacja: 17.11.2019 20:40 Publikacja: 17.11.2019 00:01

Nawet o 30 proc. wyższy VAT za niestosowanie podzielonej płatności

Foto: AdobeStock

1 listopada br. ustawodawca wprowadził obowiązek stosowania mechanizmu podzielonej płatności (MPP) w pewnych sektorach gospodarki. Chodzi o dostawy towarów i świadczenie usług (złom, surowce wtórne, odpady, wyroby ze stali i metali kolorowych, komputery przenośne, telefony komórkowe), które zasadniczo objęte były do tej pory reżimem odwrotnego obciążenia oraz dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (m.in. wyroby stalowe, paliwa, dyski HDD i SSD, cyfrowe aparaty fotograficzne, folia typu stretch). Dodatkowo obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności objęte zostały także transakcje, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i  produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części i akcesoria. Szczegółowy wykaz towarów i usług objęty obligatoryjnym MPP znajduje się w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Trzeba przy tym pamiętać, że MPP może być stosowany tylko do transakcji między podatnikami VAT.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a