fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Uwaga na oferty kas na smartfony - Ministerstwo Finansów ostrzega przedsiębiorców

Adobe Stock
Ministerstwo Finansów ostrzega przed pojawiającymi się w internecie ofertami kas rejestrujących, które miałyby działać na smartfonach. Obecnie nie istnieje legalna kasa na smartfony - twierdzi MF.

Resort przypomina, że cały czas trwają prace legislacyjne dotyczące tzw. kas wirtualnych, czyli kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Będzie ono mogło być zainstalowane na różnych urządzeniach, również na smartfonach. Jednak obecnie żadne oprogramowanie nie może samoistnie pełnić roli kasy rejestrującej.

Czytaj też:

Skorzystanie z oferowanych już teraz kas na smartfony nie będzie więc oznaczać, że podatnik wywiązuje się z obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie rejestrującej.

- Pojawiające się ogłoszenia mogą zatem zawierać nieprawdziwe informacje, a korzystanie z nich może stanowić próbę wyłudzenia - ostrzega MF.

Wprowadzenie kas fiskalnych w komórkach to pomysł Ministerstwa Finansów. Ma ułatwić życie małym firmom i zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy poprzez łatwą dostępność i obniżenie całkowitych kosztów posiadania kas rejestrujących. Wirtualna kasa ma być alternatywą dla sprzętowych kas online od 1 stycznia 2020 r. Po zakończeniu procesu legislacyjnego i wydaniu rozporządzenia w tej sprawie, MF chce udostępnić firmom informatycznym  specyfikację techniczną komunikacji  wirtualnej kasy z Ministerstwem Finansów. Kasa w postaci aplikacji na telefon musi też przejść proces fiskalizacji i zostać wpisana do Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących. Otrzyma też specjalny certyfikat identyfikujący ją wraz z przedsiębiorstwem, które z niej korzysta.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA