fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: opłata za nocleg w szpitalu rodzica pacjenta bez podatku

123RF
Usługa zakwaterowania osoby bliskiej hospitalizowanego pacjenta jest zwolniona z VAT.

Czy opieka rodzica pomaga w leczeniu? Z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach wynika, że rozstrzygnięcie tej kwestii decyduje o prawie do zwolnienia z podatku.

O rozliczenie świadczonych usług zapytał szpital. Jego pacjentom mogą towarzyszyć bliskie osoby. Za każdą dobę pobytu muszą płacić. Szpital podkreśla, że dochody z tego tytułu są znikome, a opłata służy wyłącznie pokryciu kosztów pobytu rodzica/opiekuna. Jej wysokość reguluje cennik, w którym podane są kwoty brutto.

Szpital opodatkowuje usługi zakwaterowania bliskich osób chorych przebywających na oddziałach (głównie dzieci) 8-proc. VAT. Zastanawia się jednak, czy nie powinny być zwolnione z podatku. Pobyt bliskiej osoby jest bowiem ściśle związany z opieką medyczną. Ma na celu zapewnienie pacjentowi komfortu psychicznego. Służy to przywracaniu i poprawie jego zdrowia.

Co na to fiskus? Przypomniał, że zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT zwolnione z podatku są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z nimi związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Jednocześnie art. 43 ust. 17 mówi, że zwolnienie nie ma zastosowania, jeśli te drugie świadczenia nie są niezbędne do wykonania usługi podstawowej.

Skarbówka przyznała, że opisane usługi (zakwaterowanie osób bliskich) mają cel terapeutyczny, ściśle związany z opieką medyczną. Wspierają one stosowane w czasie leczenia czynności, przez co wpływają pozytywnie na przywrócenie i poprawę zdrowia hospitalizowanych pacjentów.

Ponadto są niezbędne do wykonania usługi podstawowej, tj. opieki medycznej. W związku z tym można zastosować zwolnienie z VAT.

numer interpretacji: IBPP3/4512-455/16-2/SR

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA