fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy kara umowna o charakterze prewencyjnym podlega VAT - wyrok NSA

Pieniądze 10 zł
Fotorzepa / Marta Bogacz
Kary umowne za czynności takie jak palenie tytoniu, zaniechanie zawarcia umowy ubezpieczenia, brak przeglądu okresowego, przewożenie zwierząt, niezgłoszenie szkody w terminie mają charakter odszkodowania, a nie wynagrodzenia za świadczenie usług.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 31 lipca 2020 r. (I FSK 1799/17).

Spółka wynajmuje pojazdy samochodowe. Świadczy również kompleksową obsługę pojazdów w trakcie trwającego najmu. W umowach z najemcami przewidziane zostały ryczałtowe kary umowne, które nie wyłączają dalszego dochodzenia ewentualnych roszczeń przez spółkę. Kary te, poza funkcją rekompensaty za poniesioną szkodę, mają charakter dyscyplinujący i mają na celu zniechęcenie najemcy do wyrządzenia szkody na majątku spółki.

Czytaj także:

Kiedy kary umowne podlegają VAT

Podatnik spytał czy kary za palenie tytoniu w pojeździe, za zaniechanie zawarcia umowy ubezpieczenia, za brak przeglądu okresowego, za przewożenie zwierząt oraz niezgłoszenie szkody w terminie są wynagrodzeniem za usługę i czy z tego tytułu podlegają opodatkowaniu VAT. Zdaniem podatnika kara umowna nie stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług, lecz ma charakter odszkodowania mającego zrekompensować spółce ut...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA