fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Kilka dni na wznowienie spraw karuzelowych

123RF
Do 15 listopada podatnicy mogą składać wnioski o wznowienie postępowania, jeśli fiskus wykorzystał przeciw nim dowody zebrane w sprawie innej firmy.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczący węgierskiej spółki Glenkore (sygn. C-189/18) to szansa dla polskich podatników, których fiskus pozbawił prawa do odliczenia VAT na podstawie dowodów zebranych w sprawie np. ich kontrahenta. Nawet jeśli ich sprawa została już zakończona decyzją ostateczną, mogą się starać o wznowienie postępowania. Zgodnie bowiem z art. 240 § 1 punkt 11 ordynacji podatkowej postępowanie wznawia się, jeżeli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE ma wpływ na treść wydanej decyzji.

Jak wyjaśnia Jarosław Ziobrowski, adwokat i partner w Kancelarii Kurpisz Ziobrowski, wznowienie postępowania następuje tylko na żądanie strony wniesione w terminie miesiąca od dnia publikacji sentencji w Dzienniku Urzędowym UE. Wnioski można składać do 15 listopada, ponieważ wyrok TSUE został wydany i opublikowany 16 października 2019 r.

Chodzi o sprawę spółki Glenkore prowadzącej sprzedaż hurtową zboża i pasz dla zwierząt, której węgierski fiskus zarzucał, że w latach 2010–2011 brała udział w karuzeli podatkowej i bezprawnie odliczyła VAT. Organy podatkowe opierały się na dokumentach zgromadzonych w sprawie karnej przeciw jej dostawcom, ale nie udostępniły ich spółce. Glencore złożyła do sądu skargę o naruszenie art. 47 Karty Praw Podstawowych UE, czyli prawa do obrony.

Ostatecznie spór rozstrzygnął TSUE, który przyznał rację podatnikowi. Orzekł, że spółka powinna mieć dostęp do zgromadzonych przez fiskusa dowodów i prawo do przedstawienia własnego stanowiska.

– Spodziewam się, że wniosków o wznowienie postępowań może być wiele – mówi Jarosław Ziobrowski.

To dlatego, że wykorzystywanie przeciw podatnikowi dowodów zebranych w sprawie jego kontrahenta lub innego podmiotu uczestniczącego w łańcuchu dostaw to częsta praktyka. A wyrok unijnego Trybunału daje przedsiębiorcom nową możliwość dochodzenia swoich praw.

– Wyrok ma duże znaczenie także dla spraw karnoskarbowych. Istnieje bowiem możliwość wznowienia postępowania podatkowego i zawieszenia sprawy karnoskarbowej prowadzonej na tej podstawie. Może to zmienić jej wynik – mówi Jarosław Ziobrowski.

W sprawach, które nie zakończyły się decyzją ostateczną, podatnik może złożyć wniosek o zapoznanie z materiałem dowodowym zebranym w innym postępowaniu, który został włączony do jego sprawy. Organ podatkowy, który tego zaniecha, naruszy przepisy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA