Taki sam VAT na wszystkie elementy świadczenia złożonego - wyrok WSA

Gdy poszczególne etapy realizacji transakcji składają się na ekonomiczną, nierozłączną całość, mamy do czynienia z dostawą złożoną. W takim przypadku obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od świadczeń pomocniczych powstaje w tym samym momencie, co w odniesieniu do świadczenia głównego.

Publikacja: 07.11.2016 02:30

Taki sam VAT na wszystkie elementy świadczenia złożonego - wyrok WSA

Foto: 123RF

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 26 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 493/16).

W prowadzonej działalności spółka wykorzystuje specjalistyczne urządzenia, które nabywa od dostawców z krajów członkowskich UE innych niż Polska. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nabycie trwa wiele miesięcy i odbywa się etapami:

I etap – prace projektowe w celu przygotowania infrastruktury spółki do zabudowy urządzeń;

II etap – dostawa urządzeń;

III etap – nadzór nad montażem i zabudową urządzeń.

W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, w którym momencie powinna rozpoznać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu nabycia towarów i świadczeń pomocniczych realizowanych w ramach umowy zawartej na dostawę urządzeń.

Zdaniem spółki wszystkie etapy realizacji dostawy stanowią ekonomiczną, nierozłączną całość, dlatego należy potraktować je jako dostawę złożoną. Spółka wskazała, że w ustawie o VAT brak jest wyraźnych regulacji w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczeń pomocniczych (etap I i III względem świadczenia głównego – etapu II) w ramach dostawy złożonej. Spółka uznała, że na podstawie art. 20 ust. 5 ustawy o VAT należy wystawić faktury i rozpoznać obowiązek podatkowy na każdym z etapów z osobna.

Organ podatkowy częściowo podzielił to stanowisko w zakresie uznania przedmiotowej transakcji za dostawę złożoną. Powołując się na cel i istotę przepisów o dostawie złożonej, organ wyciągnął jednak inne wnioski: skoro mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, to obowiązek podatkowy w odniesieniu do świadczeń pomocniczych powstaje w tym samym momencie, co w odniesieniu do świadczenia głównego.

Wrocławski sąd zasadniczo podzielił argumentację zaprezentowaną przez organ podatkowy. W ocenie sądu była ona zgodna z przepisami ustawy o VAT. Sąd miał wprawdzie pewne wątpliwości, czy rzeczywiście miała miejsce dostawa złożona. Nie była to jednak kwestia sporna, a więc sąd nie mógł ocenić tego w odmienny sposób.

—Dominik Godula, współpracownik zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Katarzyna Wieczorek-Puławska, doradca podatkowy, starsza konsultantka w szczecińskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy sp.k. (dawniej Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.)

Problematyka opodatkowania świadczeń złożonych nie jest zagadnieniem nowym, lecz mimo to ciągle sprawia podatnikom wiele trudności. Może tak być dlatego, że ani ustawa o VAT, ani regulacje unijne nie podają definicji świadczeń złożonych. Nie wskazują też, jakie okoliczności decydują o ich zaistnieniu. Co więcej, w orzecznictwie podkreśla się, że zasadą jest traktowanie każdego świadczenia jako odrębnego i niezależnego, natomiast uznanie świadczenia za złożone (kompleksowe) ma charakter wyjątkowy (tak orzekł np. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 27 października 2005 r., C-41/04). Orzecznictwo wskazuje również, że ze świadczeniem złożonym mamy do czynienia, gdy jego elementy składowe są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą jedną nierozerwalną całość lub rozdzielenie tych elementów składowych miałoby sztuczny charakter. Zasadniczo wiąże się to z tym, aby poszczególne świadczenia „pomocnicze" realizowane obok świadczenia głównego służyły zaspokojeniu jednej podstawowej potrzeby nabywcy (tj. związanej z nabyciem świadczenia głównego). W przypadku uznania, że mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, skutki podatkowe takiego świadczenia złożonego są jednolite dla całej grupy składających się na nie czynności. Oznacza to m.in., że miejsce świadczenia, stawka podatkowa, czy moment powstania obowiązku podatkowego dla całego świadczenia będzie ustalany jak dla świadczenia głównego.

W analizowanym przypadku sąd zasadnie zatem uznał, że jeżeli mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, w którym kluczową część z ekonomicznego punktu widzenia stanowi dostawa towarów, to obowiązek podatkowy w odniesieniu do świadczeń pomocniczych powstaje w tym samym momencie, co w odniesieniu do tego świadczenia głównego. Warto jednak pamiętać, że o tym czy mamy do czynienia ze świadczeniem złożonym, w rzeczywistości przesądza potrzeba odbiorcy w danym stanie faktycznym. Należy ją zawsze oceniać w sposób zobiektywizowany, na podstawie zapisów umownych oraz istniejących dokumentów, w tym m.in. z uwzględnieniem aspektów cenowych poszczególnych świadczeń oraz okoliczności realizowania dostawy/wykonywania poszczególnych usług. W tym kontekście warto mieć na uwadze skutki podatkowe planowanych transakcji już na etapie konstruowania i negocjowania kontraktów z dostawcami bądź usługodawcami.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 26 sierpnia 2016 r. (I SA/Wr 493/16).

W prowadzonej działalności spółka wykorzystuje specjalistyczne urządzenia, które nabywa od dostawców z krajów członkowskich UE innych niż Polska. Ze względu na skalę przedsięwzięcia nabycie trwa wiele miesięcy i odbywa się etapami:

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona