fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Paragon z NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną

Paragon z NIP jest fakturą uproszczoną
Adobe Stock
Ministerstwo Finansów proponuje, by paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestał być fakturą uproszczoną. To efekt dialogu z biznesem i wyjście naprzeciw postulatom zgłaszanym przez organizacje branżowe - informuje MF.

Decyzja MF ma również związek z rozwojem pandemii w Polsce, utrudniającej prowadzenie działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów proponuje redukcję obowiązków administracyjnych poprzez przyjęcie założenia, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną.

Propozycja polega na tym, żeby wprowadzić dodatkową, obligatoryjną informację do faktur uproszczonych, tak żeby za fakturę uproszczoną uznać dokument, który zawiera również dane nabywcy: nazwę (imię i nazwisko) oraz adres nabywcy.

Czytaj też: Chcesz fakturę, proś o nią od razu - minister finansów o paragonie z NIP nabywcy

Przepis ustawy o VAT po proponowanych zmianach mógłby wyglądać następująco:

"art. 106e 5. Faktura może nie zawierać: 3) w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, jeżeli kwota ta określona jest w euro - danych określonych w ust. 1 pkt 8, 9 i 11-14, pod warunkiem że zawiera dane pozwalające określić dla poszczególnych stawek podatku kwotę podatku"

Oznacza to, że paragon fiskalny z numerem NIP nabywcy do kwoty 450 zł przestałby być fakturą uproszczoną. W efekcie nabywca mógłby domagać się wystawienia pełnej faktury do takiego paragonu, mógłby również otrzymać fakturę zbiorczą do takich paragonów. Z kolei sprzedawca nie musiałby raportować w JPK_VAT wystawionych paragonów z NIP do kwoty 450 zł.

Ministerstwo czeka do 10 listopada na uwagi i opinie w tej sprawie. Można je wysyłać  na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl z tytułem maila: Konsultacje podatkowe – faktura uproszczona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA