fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transakcja dostawy pomieszczenia przez gminę na rzecz najemcy podlega zwolnieniu z VAT

Adobe Stock
Dostawa części budynku nie została objęta zwolnieniem z art. 10 ust 1 pkt 10 Ustawy VAT, gminie nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na ulepszenie pomieszczenia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 2 października 2019 r. (sygn. 0114-KDIP4.4012.422. 2019.3.AK) rozstrzygnął kwestię zwolnienia z podatku VAT transakcji dostawy pomieszczenia przez gminę na rzecz osoby fizycznej.

Wniosek w omawianej sprawie złożyła gmina, będąca czynnym podatnikiem VAT. Gmina jest właścicielem pomieszczenia (części budynku) przeznaczonego na cele mieszkaniowe, którego własność nabyła na podstawie decyzji komunalizacyjnej wojewody z 19 lipca 1991 r. Nie przysługiwało jej wówczas prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Czytaj też: Nieruchomości: gmina nie zapłaci VAT od sprzedaży udziału w stuletniej kamienicy

Gmina planowała sprzedaż pomieszczenia w trybie bezprzetargowym na rzecz najemcy pomieszczenia, który uprzednio dokonał jego adaptacji na cele mieszkaniowe. Wydatki poniesione przez najemcę stanowiły co najmniej 30 proc. wartości początkowej lokalu, a co za tym idzi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA