fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Sprzedaż firmowego całorocznego domu rekreacyjnego ze stawką 8 proc. VAT

123RF
Firma sprzedająca rekreacyjno-wypoczynkowy drewniany dom, w którym można mieszkać cały rok, wystawi fakturę z 8-proc. stawką podatku.

Tak wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach w niedawnej interpretacji. Zgodziła się z przedsiębiorcą zajmującym się montażem rekreacyjnych domków, że nie musi on stosować podstawowej, 23-proc. stawki VAT.

Domki wykonywane są zgodnie z uzyskiwanym przez klienta pozwoleniem na budowę i na podstawie umowy dopasowanej do jego wymogów. Kontrahent wykonuje fundamenty, a pracownicy podatnika montują domek. Klient dostaje dom o powierzchni mniejszej niż 300 mkw.

Zgodnie z ustawą o VAT preferencyjna stawka dotyczy m.in. sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego, przez które zgodnie z ustawową definicją rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w odpowiednim dziale Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Izba uznała, że budowa i montaż budynku letniskowego będą podlegać niższej stawce, zastrzegając jednak, że prawidłowa kwalifikacja sprzedawanych domów jest obowiązkiem podatnika, a w interpretacji izba nie weryfikuje tej kwalifikacji.

– Odpowiedzi udzielono wyłącznie na podstawie grupowania wskazanego przez wnioskodawcę w treści wniosku – zastrzegła izba.

numer interpretacji: 2461-IBPP2.4512. 740.2016.1.WN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA