fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy galeria sztuki może zastosować procedurę VAT marża sprzedając dzieła nabyte od twórców i ich spadkobierców?

Adobe Stock
Jeśli przedsiębiorca zajmuje się handlem dziełami sztuki nabywanymi m.in. od twórców i ich spadkobierców, to do późniejszego zbycia tych prac może zastosować procedurę VAT marża.

- Czy można zastosować procedurę VAT marża do dostaw dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub od spadkobierców twórców? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 120 ust. 11 pkt 2 ustawy o VAT, przepisy art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, czyli przepisy o opodatkowaniu marży mogą mieć również zastosowanie do dostawy dzieł sztuki nabytych od ich twórców lub od spadkobierców twórców.

Czytaj też: Kiedy można stosować procedurę opodatkowania VAT marży

Przykład:

Galeria sprzedaje dzieła sztuki (m.in. rzeźby, obrazy, fotografie artystyczne) nabywane m.in. od twórców i ich spadkobierców z 8-proc. stawką VAT. Do ich sprzedaży galeria może zastosować procedurę marży.

Stawkę podatku w wysokości 8 proc. stosuje się również do dostawy dzieł sztuki dokonywanej przez ich twórcę lub spadkobiercę twórcy (zob. art. 120 ust. 3 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT).

Przepis art. 120 ust. 11 ustawy o VAT stosuje się w przypadku, gdy podatnik zawiadomi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA