fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Od listopada niższy VAT na e-booki

AdobeStock
Stawka podatku od towarów i usług na elektroniczne książki została obniżona z 23 do 5 proc., natomiast w przypadku e-prasy z 23 do 8 proc.

Stosownie do art. 98 ust. 2 dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (dalej: dyrektywa VAT), obniżoną stawkę VAT można stosować do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku nr III do dyrektywy VAT. Wśród nich są wymienione książki drukowane.

Długa droga do preferencji

W związku z licznymi kontrowersjami dotyczącymi sposobu rozumienia tego przepisu, Rada UE w 2008 roku doprecyzowała jego brzmienie poprzez wprowadzenie zastrzeżenia, że stawki obniżone wynikające z art. 98 ust. 2 dyrektywy VAT nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowo, rozporządzeniem wykonawczym nr 282/2011 z 15 marca 2011 r. ustanawiającym środki wykonawcze do dyrektywy VAT, Rada UE zdefiniowała usługi świadczone drogą elektroniczną jako usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadn...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA