Minister wskazał kiedy menedżer jest podatnikiem VAT - interpretacja podatkowa

Umowy zawierane w związku z regulacjami ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami nie zawsze będą podlegały podatkowi od towarów i usług.

Publikacja: 30.10.2017 01:30

Minister wskazał kiedy menedżer jest podatnikiem VAT - interpretacja podatkowa

Foto: Fotolia.com

Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra rozwoju i finansów z 6 października 2017 r. (PT3.8101.11.2017).

Interpretacja ogólna dotyczy umów zawieranych przez członków zarządu spółek działających na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych w związku z regulacjami ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Zgodnie ze stanowiskiem ministra, jeżeli zostanie wykazane spełnienie trzech przesłanek, to zarządzającego nie należy uznawać za podatnika VAT – z tytułu świadczeń realizowanych na podstawie umowy o zarządzanie. Są to następujące przesłanki:

- warunki wykonywania czynności – zapewnienie przez spółkę zarządzającemu niezbędnych do wykonywania usług urządzeń technicznych oraz innych zasobów, którymi dysponuje spółka,

- wynagrodzenie – określenie w umowie stałego wynagrodzenia, które stanowi istotną wielkość i/lub część całkowitego wynagrodzenia,

- odpowiedzialność zlecającego wobec osób trzecich – odpowiedzialność jest po stronie spółki, a nie po stronie zarządzającego.

Brak spełnienia jednej z ww. przesłanek oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT.

Komentarz eksperta

Krzysztof Bekieszczuk, doradca podatkowy, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

W związku z wejściem w życie ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, podmioty z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego zostały zobowiązane do podjęcia działań mających na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków zarządów, zgodnie z tą ustawą. Zasady te powinny zostać wprowadzone m.in. poprzez zawarcie stosownych umów o zarządzanie.

Zgodnie z prezentowanym do końca czerwca br. stanowiskiem organów podatkowych, było wysoce prawdopodobne, że takie umowy po stronie członków zarządu nie powinny powodować obowiązków w zakresie VAT. Natomiast od lipca br. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił podejście i w wydawanych przez siebie interpretacjach prezentował stanowisko, że w wyniku zawarcia umowy o zarządzanie osoba zarządzająca będzie działała w charakterze podatnika VAT. Stanowisko takie dotyczyło również stanów faktycznych, które według wcześniejszej linii interpretacyjnej wydawały się nie stwarzać ryzyka objęcia zakresem opodatkowania VAT.

Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnął minister rozwoju i finansów, wydając interpretację ogólną. Interpretacja ta wskazuje na przesłanki, których spełnienie skutkuje uznaniem, że dany podmiot nie działa w charakterze podatnika VAT. Co istotne, należy pamiętać, że wydanie interpretacji ogólnej nie oznacza, że każda umowa o zarządzenia nie będzie powodowała konsekwencji w VAT. Kwestia ta każdorazowo będzie wymagała oceny na podstawie konkretnych zapisów umowy. W tym zakresie wydanie interpretacji ogólnej w praktyce będzie oznaczało również brak możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej w celu potwierdzenia kwalifikacji prawnej konkretnej umowy.

W związku z tym mogą się pojawić następujące kwestie związane z rozliczeniami VAT osób zarządzających w spółce:

- możliwość derejestracji jako podatnik VAT – jeżeli w świetle interpretacji zarządzający nie działa w charakterze podatnika VAT,

- możliwość odzyskania uiszczonego VAT należnego za przeszłe okresy rozliczeniowe,

- ryzyko uznania wystawionych dotychczas faktur VAT za tzw. puste faktury,

- zakres ochrony wynikającej z interpretacji ogólnej w przypadku braku interpretacji indywidualnej czy też w przypadku uzyskania interpretacji indywidualnej sprzecznej z ogólną.

Ponadto wskazana zmiana podejścia na gruncie VAT może również powodować dodatkowe zagadnienia w strukturze zatrudnienia zarządu danej spółki, a w szczególności w zakresie:

- wpływu zmiany podejścia w zakresie VAT na sposób określenia limitu wynagrodzenia zgodnie z obowiązującymi przepisami czy też na podstawę wyliczenia składek na ZUS,

- określenia podmiotu zobowiązanego do płatności zaliczek na PIT i składek na ZUS,

- właściwego sposobu określenia wysokości kosztów dla celów PIT,

- określenia obowiązków ewidencyjnych w zakresie podatku dochodowego,

- obowiązków co do rejestracji w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Kwestie te mają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie spółek podlegających regulacjom ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, jak również na sytuację samych osób zarządzających. W tym zakresie niezbędne jest podjęcia działań w celu odpowiedniego ustrukturyzowania rozliczeń nie tylko na gruncie VAT, ale również podatku dochodowego oraz ubezpieczeń społecznych.

Współautorem komentarza jest Filip Kotarski, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY w Zespole People Advisory Services

Tak wynika z interpretacji ogólnej ministra rozwoju i finansów z 6 października 2017 r. (PT3.8101.11.2017).

Interpretacja ogólna dotyczy umów zawieranych przez członków zarządu spółek działających na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych w związku z regulacjami ustawy z 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami