fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Stawki VAT: woda w ciastku bez znaczenia dla klienta

Adobe Stock
Zawartość wody w waflach nie może być podstawą do różnicowania stawek VAT, zwłaszcza gdy stosownej informacji nie ma na opakowaniu.

W środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który odmawiał spółce sprzedającej wafle prawa do obniżonej stawki VAT. Sąd uznał, że zawartość wody w takich łakociach nie może być podstawą do różnicowania stawki opodatkowania.

We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że zajmuje się hurtową dystrybucją produktów spożywczych, w szczególności do sieci sklepów detalicznych. W asortymencie ma m.in. wafle o zawartości wody przekraczającej 10 proc. oraz nieprzekraczającej 10 proc. masy. Te pierwsze sprzedawane są z 8-, a drugie z 23-proc. stawką VAT.

Podatniczka powzięła jednak wątpliwości, czy nie powinna stosować obniżonej stawki VAT na wszystkie wafle. Sama uważała, że podobne i konkurencyjne względem siebie wafle powinny być traktowane tak samo.

Innego zdania był fiskus. Zgodził się, że państwo, które korzysta z uprawnień do obniżonych stawek, musi przestrzegać zasady neutralności, która wyklucza różne traktowanie na użytek VAT podobnych towarów i usług, które są konkurencyjne. Tylko że w ocenie fiskusa wafle, o które pyta spółka, nie są podobne ani konkurencyjne. Wafle z zawartością wody do 10 proc. masy w porównaniu z tymi z zawartością powyżej 10 proc. różnią się np. kruchością, konsystencją, smakiem.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Ostatecznie z wykładnią korzystną dla spółki zgodził się NSA. Przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości UE co do zasady potwierdził możliwość zróżnicowania stawek, ale pod warunkiem poszanowania zasady neutralności (C-499/16).

Odnosząc się do podobieństwa, NSA nie miał wątpliwości, że sporne wafle pełnią wspólną funkcję tzw. szybkiej przekąski. I nie ma podstaw do różnicowania ich stawki w zależności od zawartości wody. Dla przeciętnego konsumenta zawartość wody w waflach nie ma znaczenia. Zwłaszcza gdy informacji o zawartości wody w produkcie brak na opakowaniu. Woda nie wpływa na walory smakowe czy odbiór. Jak zauważył sędzia NSA Krzysztof Wujek, klient podchodząc do półki z waflami, nie jest w stanie odgadnąć, ile mają w sobie wody. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 1140/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA