fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: Informacje stawkowe będą ważne przez pięć lat

VAT
VAT
AdobeStock
Przedsiębiorcy chcą wycofania zmian, które ograniczają ich ochronę w stosowaniu stawek VAT.

Mimo iż wiążące informacje stawkowe (WIS) obowiązują od niedawna, to ich moc ochronna ma wkrótce zostać ograniczona. Organizacje przedsiębiorców apelują o wycofanie niekorzystnych zmian dotyczących WIS z projektu tzw. SLIM VAT, którym wkrótce zajmie się Sejm.

WIS zostały wprowadzone po to, by dać przedsiębiorcom pewność stosowania prawa. Mogą wystąpić do Krajowej Informacji Skarbowej o ustalenie stawki VAT na sprzedawane przez nich towary i świadczone usługi. Projekt SLIM VAT zakłada jednak ograniczenie ochrony, gdy WIS zostaną wykorzystane w transakcjach stanowiących nadużycie prawa. „Nie ma uzasadnienia dla przyznania podatnikowi ochrony prawnej związanej z uzyskaniem WIS w przypadku stwierdzenia, że przedmiot WIS jest elementem transakcji, które zostały przez niego ukształtowane w celu uzyskania nienależnej korzyści podatkowej" – argumentuje Ministerstwo Finansów.

Jak wskazuje dr Jacek Matarewicz, lider praktyki VAT w kancelarii Ożóg Tomczykowski, ekspert Business Centre Club, przepis jest niejasny. – Konia z rzędem temu, kto poza jaskrawymi przypadkami przestępczości gospodarczej jest w stanie jednoznacznie wskazać, kiedy ten przepis może znaleźć zastosowanie – mówi.

O rezygnację z tej zmiany zaapelował rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. „Ta propozycja stanowi przejaw nadregulacji i jest niekorzystna dla uczciwych przedsiębiorców" – uzasadnia.

Zgodnie z projektem SLIM VAT skarbówka nie będzie też wydawać WIS, gdy zakres wniosku pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania. Występujący o wydanie WIS będzie składał oświadczenie – pod rygorem odpowiedzialności karnej – że w zakresie przedmiotowym wniosku, nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani celno-skarbowa. Tymczasem, jak wskazuje dr Matarewicz, podatnik często nie wie, co – poza samym tytułem podatkowym i okresem rozliczeniowym – jest przedmiotem kontroli czy postępowania. Jeżeli więc złoży takie oświadczenie, a trwająca w tym czasie kontrola z zakresu VAT dotycząca np. rozliczeń sprzed trzech lat wykaże w przyszłości, że klasyfikacja towaru powinna być inna, pojawi się wątpliwość, czy podatnik nie złożył fałszywego oświadczenia.

Projekt zakłada też, że WIS będą ważne przez pięć lat (obecnie bezterminowo). Resort finansów chciał wprowadzić termin trzyletni, jednak wydłużył go w wyniku protestów organizacji przedsiębiorców. Rzecznik MŚP uznał, że proponowana przez MF zmiana stanowi „naruszenie zasady pewności prawa".

Etap legislacyjny: wysłane do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA