fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT na nowych zasadach od 2021 roku

Podatki
Adobe Stock
Sprzedawcy nie będą już potrzebować potwierdzenia odbioru faktury korygującej od nabywcy, by obniżyć VAT. Czas odliczenia podatku naliczonego wydłuży się do czterech miesięcy.

Rząd przyjął w środę projekt zmian w VAT, który zakłada uproszczenie rozliczeń i zniesienie zbędnych obowiązków. Nie zmienią się natomiast stawki podatku.

Jedną z najważniejszych zmian jest likwidacja warunku uzyskiwania potwierdzeń odbioru faktur korygujących in minus. Teraz sprzedawca musi otrzymać od nabywcy potwierdzenie odbioru faktury korygującej, jeśli w wyniku jej wystawienia zostaje obniżona podstawa opodatkowania (zmniejsza się też kwota VAT należnego). Od 2021 r. nie będzie już takiego wymogu.

Przedsiębiorcy alarmowali jednak, że to ułatwienie dla sprzedawców, ale już nie dla nabywców. Dla nich oznacza to ryzyko zbyt późnego skorygowania VAT. Rząd chce zostawić firmom możliwość wyboru dotychczasowego sposobu rozliczania faktur in minus do końca 2021 r.

Projekt zakłada też wydłużenie terminu odliczenia VAT naliczonego na bieżąco łącznie do czterech miesięcy. Ma to wyeliminować częste i uciążliwe składanie deklaracji korygujących. Dla podatników rozliczających się kwartalnie termin pozostanie bez zmian. Nadal będą mogli odliczyć na bieżąco VAT w okresie, w którym nabywają to prawo, albo w dwóch następnych okresach rozliczeniowych.

Ułatwienia czekają też eksporterów. Wydłużony zostanie termin na wywóz towarów do innego kraju dla zachowania zerowej stawki VAT przy opodatkowaniu zaliczek. Obecnie wywóz towarów musi nastąpić w terminie dwóch miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzyma zapłatę. Od przyszłego roku będzie to sześć miesięcy.

Wzrośnie też limit na prezenty o małej wartości – z 10 do 20 zł.

Wiele zmian dotyczy też wiążących informacji stawkowych (WIS). Chodzi o obowiązujące od kilku miesięcy rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy zwrócić się do administracji skarbowej o określenie właściwej stawki VAT. Projekt wprowadza korzystne dla podatników rozszerzenie ochrony związanej z WIS dla towarów lub usług identyfikowanych w VAT według PKWiU. Jednocześnie zakłada ograniczenie ochrony WIS, gdy zostanie wykorzystana w transakcjach stanowiących nadużycie prawa oraz wyłączenie wydania WIS, gdy wniosek pokrywa się z przedmiotem toczącego się postępowania. Przedsiębiorcy obawiają się, że znacznie ograniczy to przydatność WIS.

Nowe przepisy wprowadzą spójny kurs przeliczeniowy walut dla VAT i podatków dochodowych – zgodnie z zasadami przeliczania przychodu wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym. Po wyborze tej opcji podatnik będzie zobowiązany do jej stosowania co najmniej 12 kolejnych miesięcy.

Od 2022 r. ma obowiązywać elektroniczny system wystawiania i obiegu dokumentów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych Tax free oraz elektroniczne potwierdzanie wywozu.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA