fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polskie regulacje o uldze na złe długi niezgodne z dyrektywą VAT

Wyrok sądu
Adobe Stock
Przepisy unijne nie zezwalają na wyłączenie możliwości zastosowania ulgi w sytuacji, gdy nabywca w chwili wykonania świadczenia lub w dniu poprzedzającym dokonanie korekty jest w trakcie postępowania upadłościowego lub w likwidacji.

Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 października 2020 r. w polskiej sprawie C 335/19.

Stan faktyczny

Spór prawny leżący u podstaw wydania orzeczenia związany był z wnioskiem polskiej spółki o wydanie interpretacji indywidualnej.

Czytaj także: Ulga na złe długi w PIT i CIT od 2020 roku

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Zajmuje się świadczeniem odpłatnych usług doradztwa podatkowego, między innymi na rzecz innych uczestników obrotu gospodarczego. Spółka wystawiła na rzecz jednego z nich fakturę VAT z tytułu świadczonych usług doradztwa podatkowego opodatkowanych na terytorium kraju. Jej klient był w dacie wykonania usługi zarejestrowany jako podatnik VAT czynny oraz nie był ani w trakcie postępowania upadłościowego, ani w trakcie likwidacji. Do dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka nie otrzymała świadczenia wzajemnego objętego wystawioną fakturą. Od dnia wystawienia faktury nie minęło więcej niż dwa lata. Te...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA