Wyrok TSUE ws. stawki VAT na afrodyzjaki

Sprzedawca środków, które służą tylko do pobudzenia popędu płciowego, nie może rozliczać ich tak jak żywności.

Aktualizacja: 12.10.2020 13:07 Publikacja: 12.10.2020 07:34

Wyrok TSUE ws. stawki VAT na afrodyzjaki

Foto: Adobe Stock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie opodatkowania afrodyzjaków.

– Ważny dla ich producentów i sprzedawców, ponieważ daje pewne nadzieje na opodatkowanie niższą stawką VAT. Dotyczy to nie tylko afrodyzjaków, ale również „nietypowych" środków spożywczych – podkreśla Marek Przybylski, doradca podatkowy, menedżer w NGL Tax.

Sprawa, która trafiła do sądu, dotyczyła przedsiębiorcy z Holandii. Ma sklep z produktami erotycznymi i sprzedaje w nim m.in. afrodyzjaki zwiększające libido: kapsułki, proszki, krople i spreje. Zawierają składniki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego i są stosowane doustnie. Przedsiębiorca opodatkował je preferencyjną stawką VAT. Holenderski fiskus uznał jednak, że afrodyzjaki nie stanowią środków spożywczych, i nakazał stosowanie stawki podstawowej.

Co na to unijny sąd? Przypomniał, że dyrektywa VAT pozwala państwom członkowskim na przyjęcie obniżonej stawki VAT do „środków spożywczych przeznaczonych do spożycia przez ludzi i zwierzęta", a także do „produktów zwykle przeznaczonych do użytku jako dodatek lub substytut środków spożywczych". Nie zawiera jednak definicji tych pojęć. Należy je więc interpretować zgodnie z językiem potocznym.

Zdaniem Trybunału oznacza to, że „środkami spożywczymi przeznaczonymi do spożycia przez ludzi" są wszelkie produkty zawierające substancje odżywcze pełniące w organizmie ludzkim funkcje budulcowe, energetyczne i regulujące, które są niezbędne do jego utrzymania, funkcjonowania i rozwoju, i spożywane w celu dostarczenia organizmowi tych substancji. Funkcja odżywcza jest decydująca, nie ma znaczenia, że produkt wywiera pozytywne skutki na libido osoby, która go przyjmuje.

Podobnie jest z drugą wymienioną kategorią produktów. One także powinny spełniać funkcję odżywczą.

Reasumując, każdy produkt przeznaczony do spożycia przez ludzi, który dostarcza organizmowi ludzkiemu substancje odżywcze niezbędne do utrzymania, funkcjonowania i rozwoju, może być objęty niższą stawką VAT. Nawet jeśli jego konsumpcja ma na celu także wywołanie innych skutków. Natomiast produkt, który nie zawiera substancji odżywczych lub zawiera je w ilości znikomej i którego spożycie służy wyłącznie wywołaniu skutków innych niż niezbędne do utrzymania, funkcjonowania lub rozwoju organizmu, będzie opodatkowany stawką podstawową (sygn. C 331/19).

– Mówiąc kolokwialnie, Trybunał uznał, że jeśli afrodyzjakiem można się też najeść, czyli jeśli zawiera substancje odżywcze, to opodatkowany jest niższym VAT, tak jak żywność – tłumaczy Marek Przybylski. Przypomina, że w Polsce na produkty spożywcze jest 5 albo 8 proc. VAT. – Przykładowo, jeśli afrodyzjak zostanie zakwalifikowany jako produkt mleczny albo przetwory z warzyw lub owoców, stawka wyniesie 5 proc. Wszystko zależy od jego składu i właściwości – podkreśla ekspert.

– Jest jeszcze jedna możliwość, afrodyzjak może zostać uznany za suplement diety. Wtedy stawka VAT wynosi 8 proc. Inne produkty będą obciążone co do zasady 23-proc. podatkiem – dodaje Marek Przybylski.

– Nie ograniczałbym jednak znaczenia tego wyroku tylko do afrodyzjaków. Może się okazać, że zmieni nieco kryteria stosowane do oceny podobieństwa produktów na potrzeby VAT-owskich stawek – podsumowuje ekspert.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie opodatkowania afrodyzjaków.

– Ważny dla ich producentów i sprzedawców, ponieważ daje pewne nadzieje na opodatkowanie niższą stawką VAT. Dotyczy to nie tylko afrodyzjaków, ale również „nietypowych" środków spożywczych – podkreśla Marek Przybylski, doradca podatkowy, menedżer w NGL Tax.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe