Turnusy lecznicze zwolnione z VAT

Wyjazd na leczenie należy traktować całościowo i nie wyodrębniać kosztów noclegów i wyżywienia. Do całości opłaty nie dolicza się więc podatku.

Aktualizacja: 11.10.2016 08:53 Publikacja: 11.10.2016 08:32

Turnusy lecznicze zwolnione z VAT

Foto: Fotorzepa, Ryszard Waniek

Organizowane przez podmioty lecznicze kilkunastodniowe turnusy, których celem jest poprawa zdrowia ich uczestników, są objęte preferencyjnym opodatkowaniem VAT. Nie trzeba z nich wyłączać kosztów posiłków, noclegów i zabiegów medycznych.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Spółka, na której pytanie odpowiadała izba skarbowa, świadczy usługi lecznicze, sanatoryjne i uzdrowiskowe dla pacjentów NFZ. Organizuje też zwolnione z VAT turnusy rehabilitacyjne i świadczy usługi hotelowe i gastronomiczne, opodatkowane 8-proc. stawką podatku.

Pytanie dotyczyło opodatkowania tzw. pobytów leczniczych. Obejmują zakwaterowanie, wyżywienie, w tym z zastosowaniem diet, zabiegi lecznicze i konsultację oraz opiekę lekarsko-pielęgniarską. Trwają od siedmiu do 13 dni, spółka dolicza do ich ceny 8 proc. VAT. Uznała jednak, że pobyty lecznicze powinny być zwolnione z podatku.

Zgodnie z ustawą o VAT zwolnione z niego są usługi opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zwolnienie obejmuje też dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Jak wyjaśniła spółka, jest ona podmiotem leczniczym, co potwierdzał wpis do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Na poparcie stanowiska o możliwości zastosowania zwolnienia z VAT argumentowała, że głównym celem pobytów leczniczych jest świadczenie usług opieki medycznej.

Spółka wprost stwierdziła, że zabiegi lecznicze, konsultacje, opieka lekarsko-pielęgniarska świadczone w ramach pobytu leczniczego służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Wszystkie usługi wchodzące w skład pobytu, w tym zakwaterowanie, konsultacje i odpowiednie wyżywienie, spółka opisała jako fizycznie i ekonomicznie nierozdzielne.

Na pytanie izby, czy głównym celem świadczenia usług zakwaterowania i wyżywienia będzie osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do firm niekorzystających ze zwolnienia, spółka odpowiedziała, że nie – chodzi o dobro i leczenie pacjenta.

Izba skarbowa zaznaczyła, że przepisy wprowadzające zwolnienie z podatku należy interpretować szczególnie ściśle. Przykładowo zwolnienie nie ma zastosowania, gdy celem usługi medycznej jest udzielanie tylko niektórych porad i konsultacji.

Zgodziła się jednak ze spółką, że może ona zastosować zwolnienie, traktując całą usługę pobytu jako jedną, niepodzielną całość, mającą na celu ochronę zdrowia pacjentów.

numer interpretacji: IBPP3/4512-407/16-2/JP

Organizowane przez podmioty lecznicze kilkunastodniowe turnusy, których celem jest poprawa zdrowia ich uczestników, są objęte preferencyjnym opodatkowaniem VAT. Nie trzeba z nich wyłączać kosztów posiłków, noclegów i zabiegów medycznych.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara