fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wykaz podatników VAT – jak uniknąć sankcji

Fotolia.com
Nieuiszczenie zapłaty na rachunek ujawniony na tzw. białej liście już niedługo będzie wiązać się dla nabywcy z dotkliwymi konsekwencjami. Już teraz warto pomyśleć o tym, jak zapobiec negatywnym skutkom w przyszłości.

Biała lista zawiera informacje o numerach rachunków podatników otwartych w związku z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Dokonanie przelewu na rachunek niezgłoszony do tego rejestru będzie możliwe w dalszym ciągu. Jednak zapłata (choćby w części) za fakturę dotyczącą transakcji o łącznej wartości przekraczającej 15 tys. zł brutto na rachunek czynnego podatnika VAT niewidniejący w wykazie, będzie prowadzić do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wartości odpowiadającej tej kwocie wpłaty. Może wiązać się także z odpowiedzialnością solidarną dotyczącą VAT należnego, który nie zostanie odprowadzony od tej transakcji przez sprzedawcę. Sankcje będą dotyczyć płatności realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po 31 grudnia 2019 r.

Co szczególnie istotne, kara jaką podatnik poniesie w podatku dochodowym może, lecz nie musi, być związana z rozliczaniem niektórych transakcji w VAT za pośrednictwem mechanizmu po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA