Odliczenie VAT: uprawnienia przy nabyciu a sprzedaż auta

Jeżeli samochód osobowy był wykorzystywany wyłącznie w działalności zwolnionej i przedsiębiorca nie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia go, to będzie mógł zbyć pojazd z wykorzystaniem zwolnienia.

Publikacja: 10.10.2016 06:15

Odliczenie VAT: uprawnienia przy nabyciu a sprzedaż auta

Foto: 123RF

- Prowadzę działalność gospodarczą, świadczę przede wszystkim usługi zwolnione z VAT (nauczanie języków obcych). W niewielkim stopniu wykonuję także usługi opodatkowane stawką podstawową (usługi ksero). Dwa lata temu kupiłem samochód osobowy, przy którego nabyciu nie obniżyłem kwoty podatku należnego o naliczony, ponieważ pojazd został kupiony do wykorzystywania w działalności zwolnionej z VAT. Wprowadziłem jednak auto do ewidencji środków trwałych. Teraz zamierzam sprzedać samochód. Czy sprzedaż będzie zwolniona z VAT? – pyta czytelnik.

Podobna sprawa była przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy samochodów osobowych, wykorzystywanych w działalności zwolnionej od VAT.

W opisie zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że prowadzi przede wszystkim działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług medycznych podlegających zwolnieniu od VAT. Łączny obrót osiągany przez niego z tytułu świadczenia usług zwolnionych od VAT przekraczał 98 proc. wypracowanego przez niego obrotu. Dodatkowo, wnioskodawca zaznaczył, że świadczy usługę wynajmu pomieszczeń, z tytułu której osiągał jednak zaledwie od 1,5 do 2 proc. całego, wypracowywanego obrotu. Usługa wynajmu podlegała opodatkowaniu VAT z zastosowaniem podstawowej stawki tego podatku.

W związku z wykonywaniem opisanej działalności gospodarczej wnioskodawca nabył samochody osobowe, przy zakupie których nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego, gdyż pojazdy zostały nabyte z zamiarem wykorzystywania ich do wykonywania działalności zwolnionej od VAT. Samochody te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych m.in. z uwagi na to, że przewidywany okres ich używania był dłuższy niż rok. Wnioskodawca rozważa obecnie sprzedaż ww. samochodów osobowych i w związku z planowaną transakcją miał wątpliwości, czy ich sprzedaż będzie polegać zwolnieniu od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT w sytuacji, gdy świadczy on – oprócz usług zwolnionych – również usługi opodatkowane z wykorzystaniem podstawowej stawki VAT (wynajem pomieszczeń).

Wnioskodawca wskazał, że – w jego ocenie – może on sprzedać samochody osobowe z wykorzystaniem zwolnienia od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, gdyż pojazdy są wykorzystywane „wyłącznie" do wykonywania czynności zwolnionych od VAT, a w związku z ich nabyciem nie przysługiwało mu prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony.

W interpretacji z 22 czerwca 2016 r. (ITPP2/4512-294/16/KK) Izba Skarbowa w Bydgoszczy uznała stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Wskazała, że „o ile w rzeczywistości" samochody osobowe były wykorzystywane wyłącznie do działalności zwolnionej i wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu ich nabycia, wnioskodawca będzie uprawniony do sprzedaży pojazdów z wykorzystaniem zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

—Łukasz Kumkowski

podstawa prawna: art. 5 i art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.)

Zdaniem autora

Łukasz Kumkowski, starszy konsultant w warszawskim biurze Deloitte Doradztwo Podatkowe Tokarski i Wspólnicy sp.k. (dawniej: Deloitte Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.)

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, czynnościami opodatkowanymi są m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wolą ustawodawcy niektóre ze wskazanych czynności podlegają zwolnieniu od VAT. Jedno z takich zwolnień zostało przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dla dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Przeprowadzając wykładnię art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT należy mieć na względzie przede wszystkim to, że zwolnienie jest wyjątkiem od zasady opodatkowania określonych czynności podatkiem od towarów i usług, który nie powinien być interpretowany w sposób rozszerzający (łac. exceptiones non sunt extendae).

Aby zatem przedsiębiorca mógł skorzystać ze zwolnienia dla sprzedaży samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności zwolnionej od VAT, powinien wykazać, że z tytułu nabycia wskazanych pojazdów nie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Okoliczność ta nie została jednak wskazana w opisie zdarzenia przyszłego, lecz jedynie w jego ocenie prawnej, przeprowadzonej przez wnioskodawcę.

Należy pamiętać, że przedstawienie informacji dotyczących zasad opodatkowania jako elementów zdarzenia przyszłego lub jako elementów oceny prawnej może mieć w praktyce wpływ na treść i skutki „ochronne" otrzymanej interpretacji.

Podatnicy, noszący się z zamiarem sprzedaży pojazdów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT z zastosowaniem zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, powinni zatem każdorazowo upewnić się czy w związku z nabyciem pojazdów nie przysługiwało im prawo do obniżenia VAT należnego o naliczony. Znaczenie ma przy tym nie samo faktyczne odliczenie VAT, ale prawo do jego dokonania.

- Prowadzę działalność gospodarczą, świadczę przede wszystkim usługi zwolnione z VAT (nauczanie języków obcych). W niewielkim stopniu wykonuję także usługi opodatkowane stawką podstawową (usługi ksero). Dwa lata temu kupiłem samochód osobowy, przy którego nabyciu nie obniżyłem kwoty podatku należnego o naliczony, ponieważ pojazd został kupiony do wykorzystywania w działalności zwolnionej z VAT. Wprowadziłem jednak auto do ewidencji środków trwałych. Teraz zamierzam sprzedać samochód. Czy sprzedaż będzie zwolniona z VAT? – pyta czytelnik.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona