fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Deklaracje VAT - jak długo jeszcze trzeba przesyłać je skarbówce?

Adobe Stock
Przedsiębiorcy wysyłający Jednolite Pliki Kontrolne nie będą składali dodatkowych formularzy. Ale za każdy błąd grozi 500 zł grzywny.

Jak długo jeszcze trzeba przesyłać skarbówce VAT-owskie deklaracje? – pytają czytelnicy. Miały być tylko do 1 lipca, potem do końca roku. Ostatecznie stanęło na 1 kwietnia 2020 r.

– Duże firmy w kwietniu 2020 r. złożą jeden elektroniczny plik, tzw. JPK_VDEK. Będzie on zawierał zarówno ewidencję VAT, jak i deklarację. Małe firmy mają składać nowy plik od lipca 2020 r. – tłumaczy Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP.

Wynika to z nowelizacji ustawy o VAT, którą znajdziemy w tegorocznym Dzienniku Ustaw pod pozycją 1520. Niestety, są tam też niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany. Otóż nowe przepisy wprowadzają kary za błędy w ewidencjach: 500 zł za każdą nieprawidłowość. Sankcje znajdą się w ustawie o VAT.

Pocieszające jest to, że przed nałożeniem grzywny skarbówka da przedsiębiorcy szansę na poprawę. Z nowych przepisów wynika, że urzędnicy wezwą go do złożenia korekty. Jeśli zrobi ją w ciągu dwóch tygodni, sankcji nie będzie.

To jednak nie wszystko. Nowelizacja wprowadza też nowe kary do kodeksu karnego skarbowego.

– Przedsiębiorcy będą dużo bardziej niż dziś narażeni na grzywnę. Ryzyko pojawiania się błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym (a także ich szybkiego wykrycia przez administrację skarbową) jest bowiem nieporównywalnie większe niż w deklaracji VAT – mówi Tomasz Siennicki. Dodaje, że w deklaracji jest około siedemdziesięciu pozycji, które można łatwo przeanalizować przed jej wysłaniem. Natomiast JPK w dużych firmach zawiera dziesiątki lub setki tysięcy danych. Ich weryfikacja jest bardzo trudna.

Przypomnijmy, że teraz przedsiębiorcy muszą co miesiąc przesyłać fiskusowi deklaracje VAT-7. Mniejsze firmy mogą raportować co kwartał (składając formularz VAT-7K). Oprócz tego co miesiąc trzeba wysyłać skarbówce Jednolity Plik Kontrolny z VAT-owską ewidencją. Od lutego 2018 r. robią to wszyscy, którzy płacą VAT (wcześniej ten obowiązek miały tylko większe firmy).

W „Rzeczpospolitej" z 28 sierpnia pisaliśmy o zamieszaniu, jakie wywołała zmiana klucza do wysyłki pliku za lipiec. Resort finansów zrobił to w ostatniej chwili, na szczęście wydłużył termin na jego złożenie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA