fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

MF: podzielona płatność będzie zależna od kwoty na fakturze

Adobe Stock
Nie będzie obowiązku stosowania split payment, jeśli wartość transakcji przekroczy 15 tys. zł, ale udokumentują ją faktury o wartości poniżej tego limitu.

Od 1 listopada 2019 r. podatnicy muszą stosować podzieloną płatność (MPP) w transakcjach powyżej 15 tys. zł na towary lub usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, m.in. usługi budowlane, elektronikę i części samochodowe.

Ministerstwo Finansów odpowiada na pytanie „Rzeczpospolitej", że limit 15 tys. zł określony w art. 108a ust. 1a ustawy o VAT dotyczy kwoty brutto na fakturze.

Zapytaliśmy, co w sytuacji, gdy zbiorcza faktura przekroczy 15 tys. zł i obejmie kilka transakcji poniżej limitu. Na przykład faktura na 20 tys. zł brutto dokumentuje dwie transakcje po 10 tys. zł, z których tylko jedna dotyczy towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15. „Jeśli faktura zawiera towary lub usługi z załącznika nr 15, to wyznacznikiem do stosowania MPP jest ogólna wartość faktury. Nie ma wówczas znaczenia wartość konkretnej pozycji na fakturze obejmującej towary lub usługi z załącznika nr 15" – wyjaśnia ministerstwo.

A co z dostawami dokonywanymi partiami? Czy split payment będzie obowiązkowy, jeśli jednorazowa wartość transakcji obejmującej towary lub usługi z załącznika nr 15 przekroczy 15 tys. zł brutto, natomiast poszczególne faktury, którymi dokumentowana jest ta transakcja, zostaną wystawione na mniejsze kwoty, np. po 12 tys. zł brutto?

„Obowiązkiem dokonania zapłaty z zastosowaniem MPP objęte są faktury o wartości powyżej 15 tys. zł. Przy czym obowiązkowa zapłata w MPP ma dotyczyć wyłącznie pozycji z faktury dotyczących towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Nie ma oczywiście przeszkód, żeby całą fakturę uregulować w MPP" – pisze ministerstwo.

Według Marcina Szymankiewicza, doradcy podatkowego, stanowisko MF należy całościowo ocenić jako korzystne, ponieważ pozwala przyjąć dość proste kryteria stosowania MPP. Zadecyduje wartość brutto faktury (ponad 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty w walucie), a nie jednorazowa wartość transakcji powyżej tego limitu.

– Oczywiście gdy dojdzie do sztucznego dzielenia dostaw objętych takimi umowami, tak aby faktury nie przekraczały 15 tys. zł brutto, istnieje ryzyko, iż organy przyjmą, że wystawianie faktur na takie umowy do kwoty 15 tys. zł nosi znamiona nadużycia czy obejścia prawa podatkowego –ostrzega Marcin Szymankiewicz.

Wadą stanowiska MF jest konieczność stosowania MPP do faktur na kwoty ponad 15 tys. zł, jeśli faktury te obejmują także inne towary lub usługi niż wymienione w załączniku nr 15, a wartość brutto tych z załącznika nie przekracza limitu.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA