fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odnawialne źródła energii w gminie bez odwrotnego obciążenia - wyrok WSA

Adobe Stock
Samorząd, który „zatrudnia" firmę do realizacji inwestycji instalowania panel słonecznych i wymiany pieców mieszkańcom występuje jako inwestor, a nie generalny wykonawca, zatrudniający podwykonawców.

W listopadzie 2018 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Wyjaśniła, że realizuje inwestycję w odnawialne źródła energii. Polega ona w szczególności na zakupie i montażu instalacji fotowoltalcznych oraz wymianie pieców c.o. na kotły na biomasę. Instalacje fotowoltaiczne zostały zamontowane w większości na dachach budynków mieszkańców i częściowo użyteczności publicznej. Natomiast wymiana pieców c.o. została dokonana wyłącznie w budynkach mieszkańców.

Z wniosku wynikało, że inwestycja jest realizowana na podstawie kontraktu z wyłonionym przez gminę wykonawcą. Jednocześnie samorząd podpisał umowy z mieszkańcami.

Czytaj także: Dotacje na instalacje solarne opodatkowane VAT

Samorządowcy uważali, że w opisanym przypadku gmina występuje w roli inwestora, a przeprowadzenie całego procesu inwestycyjnego jest niezależne od świadczenia usług na rzecz mieszkańców. Jedynie gdyby firma-wykonawca zleciła innemu podatnikowi VAT realizację usł...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA