fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Utrata prawa do zwolnienia z VAT - obowiązki firmy z VAT-R

Adobe Stock
Podatnicy, którzy w związku z ostatnią nowelizacją przepisów utracili prawo do zwolnienia z podatku mają też obowiązek zarejestrować się jako czynny podatnik na formularzu VAT-R.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług określają, kiedy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Część podatników ma prawo do zwolnienia z VAT ze względu na limit obrotów ze sprzedaży lub wykonywanie objętych zwolnieniem czynności, których katalog został zawarty w ustawie. Od 1 września 2019 roku mniej przedsiębiorców może skorzystać z tego zwolnienia, ponieważ nowelizacja ustawy o VAT została rozszerzona o kolejne czynności, które nie podlegają zwolnieniu.

Niektórym podatnikom przy- sługuje to zwolnienie ze względu na rodzaj wykonywanych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wówczas cała wartość sprzedaży, która znajduje się w wykazie czynności zwolnionych, nie podlega opodatkowaniu VAT. Katalog czynności, które są objęte zwolnieniem z VAT, został zawarty w art. 43 ust. 1 ustawy o VAT, gdzie wymienione są w szczególności: usługi medyczne, edukacyjne, finansowe, związane...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA