VAT UE: zerowa stawka VAT możliwa przed rejestracją podatnika

Jeśli polska spółka sprzedała towary unijnemu kontrahentowi, który później uzyskał z mocą wsteczną numer VAT-UE, to ma ona prawo opodatkować tę transakcję na zasadach przewidzianych dla wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Publikacja: 05.10.2015 06:00

VAT UE: zerowa stawka VAT możliwa przed rejestracją podatnika

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Spółka (podatnik VAT) sprzedała 5 sierpnia 2015 r. towar niemieckiemu odbiorcy prowadzącemu w tym kraju działalność gospodarczą. Niemiecki kontrahent spółki złożył wniosek o rejestrację na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych 3 sierpnia 2015 r. Wcześniej nie rejestrował się na potrzeby takich transakcji, ponieważ wcześniej ich nie przeprowadzał. Niemieckie władze podatkowe wydały decyzję w sprawie przyznania odbiorcy towarów numeru na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych VAT-DE dopiero 17 września 2015 r. Z treści tej decyzji (o której niemiecki organ poinformował polską spółkę) wynika, że ma ona moc wsteczną od 3 sierpnia 2015 r. Spółka dysponuje dowodami na to, że towary zostały wywiezione z Polski oraz dostarczone do nabywcy. Czy spółka może zastosować do zrealizowanej przez siebie dostawy stawkę VAT zero proc.? – pyta czytelniczka.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku zero proc., pod warunkiem że podatnik zrealizował ją na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.

Preferencja pod warunkiem

Przepis ten ustanawia więc jeden z warunków do zastosowania stawki zero proc. w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), jakim jest posiadanie przez nabywcę z innego państwa członkowskiego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrz- wspólnotowych.

Literalne brzmienie tej regulacji mogłoby sugerować, że nabywca towaru musi bezwzględnie posiadać właściwy numer już w trakcie dokonywania dostawy. W przeciwnym razie nie mógłby skorzystać ze stawki zero proc. To z kolei powodowałoby zastosowanie do dostawy stawki VAT właściwej dla danego towaru jak na terytorium kraju (podstawowej 23 proc. albo obniżonej).

Takie rygorystyczne podejście powinno być jednak odrzucone. Istotą dostaw wewnątrzwspólnotowych realizowanych pomiędzy dwoma podatnikami VAT (czyli podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą) jest opodatkowanie transakcji w kraju nabywcy. Brak obowiązku zapłaty podatku w kraju dostawy zostanie osiągnięty poprzez opodatkowanie WDT w kraju dostawcy stawką zero proc. Wymóg posiadania przez nabywcę numeru VAT-UE jest środkiem do prawidłowego działania tego mechanizmu. Służy on bowiem do weryfikacji statusu nabywcy jako podatnika VAT. W związku z tym to, czy w konkretnym przypadku został spełniony warunek z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, powinno być przedmiotem każdorazowej analizy, przy uwzględnieniu celu tego uregulowania.

Podwójne obciążenie

W analizowanej sytuacji spółka dokonała dostawy na rzecz niemieckiego nabywcy prowadzącego działalność gospodarczą. Nabywca ten podjął właściwe działania w celu uzyskania VAT-DE. Potwierdzeniem tego jest nadanie właściwego numeru z mocą wsteczną. Nabywca będzie więc zobowiązany do rozliczenia nabycia towarów w Niemczech.

W związku z tym rygorystyczne trzymanie się brzmienia art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT byłoby nieuzasadnione. W analizowanej sytuacji nie powinien bowiem budzić wątpliwości wewnątrzwspólnotowy charakter dostawy ani to, że jest ona dokonywana na rzecz podatnika VAT. Z tych powodów należy uznać, że pomimo dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej przed formalnym uzyskaniem przez nabywcę VAT-UE zastosowanie stawki zero proc. jest możliwe. Tym bardziej że nabywca uzyskał ten numer z mocą wsteczną.

Poza tym odmowa zastosowania stawki zero proc. dla WDT dokonywanego przez polską spółkę skutkowałaby faktycznym opodatkowaniem (przy zastosowaniu stawki 23 proc. albo obniżonej 5 proc. lub 8 proc.) tej transakcji w Polsce. To natomiast, przy jednoczesnym opodatkowaniu nabycia towaru w Niemczech przez nabywcę, skutkowałoby podwójnym opodatkowaniem jednej transakcji, co jest niezgodne z zasadami tworzącymi wspólny system podatku od wartości dodanej.

Reasumując, w przedstawionym stanie faktycznym spółka powinna mieć możliwość wykazania WDT przy zastosowaniu stawki zero proc.

Fiskus potwierdza

Sytuacja podobna do opisanej w zadanym pytaniu była przedmiotem interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 grudnia 2013 r. (ITPP3/ 443-490/13/MD).

Sprawa dotyczyła polskiego podatnika VAT, który przeprowadzał wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów na rzecz niemieckiego nabywcy. W czasie realizowania dostaw kontrahent był w trakcie przeprowadzania w Niemczech rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie miał jednak jeszcze przyznanego numeru VAT-DE (właściwy wniosek był już jednak zgłoszony do władz podatkowych tego państwa). W swojej interpretacji organ podatkowy zgodził się na zastosowanie do tej dostawy stawki zero proc.

Autor jest młodszym konsultantem podatkowym w ECDDP Sp. z o.o.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego