VAT

Obowiązek przesyłania danych z rejestru VAT JPK_VAT

123RF
W przyszłym roku wszyscy przedsiębiorcy będą musieli przesyłać fiskusowi dane z rejestru VAT w elektronicznej formie.

Nowe wyzwanie dla półtora miliona najmniejszych firm. Do 25 lutego muszą poznać tajniki Jednolitego Pliku Kontrolnego i wysłać go skarbówce. To nic strasznego – uspokajali przedstawiciele Ministerstwa Finansów na konferencji prasowej rozpoczynającej kampanię informującą o nowych obowiązkach.

JPK to zestaw informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy za dany okres. Na razie przesyła go 107 tys. firm. W przyszłym roku fiskus dostanie ewidencje VAT-owskie od wszystkich przedsiębiorców.

– Dzięki danym z JPK zmniejszymy liczbę kontroli, będą też bardziej efektywne i nakierowane na oszustów – zachwalał nowe rozwiązania wiceminister finansów Paweł Cybulski.

Dla debiutantów ministerstwo przygotowało poradnik. Znajdziemy go na stronie internetowej resortu.

– Pierwszy krok to pobranie tabeli w formie arkusza kalkulacyjnego i wpisanie danych z ewidencji VAT – tłumaczył dyrektor Departamentu Poboru Podatków Zbigniew Wiliński. – Drugi – pobranie aplikacji Klient JPK 2.0 służącej do wysłania pliku. Potrzebny jest też profil zaufany. Po wysyłce warto pobrać urzędowe poświadczenie odbioru.

Przypomnijmy, że inauguracja JPK z ewidencją VAT nastąpiła w zeszłym roku. Do 25 sierpnia musiały go pierwszy raz złożyć duże firmy. Począwszy od rozliczenia za styczeń 2017 r., JPK muszą też składać mali i średni przedsiębiorcy. Do końca 2017 r. zwolnieni z tego obowiązku są mikroprzedsiębiorcy. Jak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów, aby firma miała status mikro, nie może przekroczyć maksymalnej wielkości średniorocznego zatrudnienia (dziesięć osób) w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Dodatkowo przynajmniej jeden ze wskaźników finansowych (tj. roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu) nie może przekroczyć 2 mln euro.

Ministerstwo Finansów zachęca mikroprzedsiębiorców do składania JPK_VAT już w tym roku. Ci, którzy skorzystają z tej możliwości, mają szanse na szybszy zwrot podatku – w ciągu 25 dni. JPK daje bowiem możliwość szybkiej weryfikacji rozliczeń przedsiębiorcy.

Niezłożenie JPK w terminie może spowodować wymierzenie grzywny. Ci, którzy wiedzą, że nie uporają się z nowym obowiązkiem, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL