fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zakończenie działalności gospodarczej a odliczenia VAT

123RF
Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na nieruchomość, w której prowadzi biuro. Ale trzeba ją też uwzględnić w remanencie likwidacyjnym.

Jeśli zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, to wolno odliczyć VAT naliczony z faktur. Taką zasadę możemy też zastosować przy budowie domu, którego część jest przeznaczona na działalność gospodarczą.

Jak podzielić zakupy na firmowo-prywatną nieruchomość? O takiej sytuacji mówi art. 86 ust. 7b ustawy o VAT. Wynika z niego, że jeśli budujemy nieruchomość wykorzystywaną zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i na potrzeby osobiste, to podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego. Odliczenie będzie więc częściowe - w takiej proporcji, w jakiej dane towary i usługi są wykorzystywane na cele firmowe.

Co zrobić, gdy odliczyliśmy VAT z wydatków na budowę firmowej części domu, a teraz likwidujemy działalność gospodarczą? - Wykorzystywana w działalności część domu, od której odliczaliśmy VAT, musi być wykazana w remanencie likwidacyjnym i opodatkowana według wartości rynkowej – mówi Wojciech Kotowski, dora...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA