Jakie dane musi zawierać paragon

Zaliczkowy paragon musi zawierać nazwę towaru lub usługi. Nie wystarczy sama stawka podatku.

Publikacja: 03.10.2016 02:00

Jakie dane musi zawierać paragon

Foto: 123RF

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 12 września 2016 r. (IBPP2/4512-539/16-1/WN) określiła jakie dane musi zawierać wydruk z kasy fiskalnej.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży paneli podłogowych, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz innych akcesoriów wykończeniowych. Montuje też usługowo podłogi i drzwi z własnych materiałów.

Podatnik napisał, że wystawiając fakturę osobie fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, wpisuje w treści: „montaż podłogi" lub „montaż drzwi". Do faktury dołączone są dokumenty takie jak: umowa z konsumentem na roboty budowlano-montażowe, gdzie określa się zakres prac i materiały; dokument o nazwie „składniki", gdzie wyszczególnia się szczegółowo ilość i wartość materiałów oraz protokół odbioru robót budowlano montażowych.

Przedsiębiorca zawiera umowę z klientem i pobiera zaliczkę na poczet przyszłej dostawy lub usługi. Dotychczas paragon fiskalny zawierał treść: „zaliczka w stawce 23 proc." lub „zaliczka w stawce 8 proc". Jednocześnie do każdego paragonu fiskalnego dokumentującego pobraną zaliczkę wystawiana jest faktura zaliczkowa. Paragon nie jest więc jedynym nośnikiem informacji dla klienta. Podatnik zapytał czy dopuszczalne jest, aby paragon fiskalny zawierał treść: „zaliczka w stawce 23 proc." lub „zaliczka w stawce 8 proc.".

Organ podatkowy zgodził się, że przy określaniu nazwy na fakturze dla wykonywanych świadczeń – prawidłowe jest użycie nazw „montaż podłogi" lub odpowiednio „montaż drzwi". Za nieprawidłowe uznał natomiast stanowisko wnioskodawcy w zakresie nazwy usługi na paragonie.

Organ wskazał, że art. 106e ust. 1 ustawy o VAT określa, iż faktura powinna zawierać m.in. nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Z kolei obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 ustawy o VAT. Dotyczy on podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Wymogi co do treści paragonu fiskalnego regulują natomiast przepisy rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia, paragon fiskalny musi być czytelny i umożliwić nabywcy sprawdzenie prawidłowości przeprowadzonej transakcji. Sprzedawca zobowiązany jest do wskazania nazwy towaru lub usługi przede wszystkim tak, aby możliwe było przyporządkowanie temu towarowi lub usłudze odpowiedniej stawki VAT.

Z art. 106e ust. 1 pkt 7 oraz art. 111 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT wynika, że to sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań, aby nazwa towaru lub usługi na fakturze i paragonie była tak skonstruowana, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę, a także przyporządkować dla nich właściwe stawki podatku. Oznacza to, że podatnik powinien wystawiać dokument sprzedaży (faktury lub paragony) zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, natomiast z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli realizowanych zakupów.

Jak czytamy w interpretacji: „podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami towarów i usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację". Organ uznał, że przedstawienie na paragonie wyłącznie informacji o przekazanej kwocie zaliczki i stawce VAT nie jest wystarczające dla dokładnego określenia wymogu postawionego przez powołane przepisy dotyczące stosowania nazw na paragonach fiskalnych.

podstawa prawna: art. 106e ust. 1 pkt 7 i art. 111 ust. 3a pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

podstawa prawna: § 8 ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU z 2016 r. poz. 363)

Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 12 września 2016 r. (IBPP2/4512-539/16-1/WN) określiła jakie dane musi zawierać wydruk z kasy fiskalnej.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie m.in. sprzedaży paneli podłogowych, drzwi zewnętrznych i wewnętrznych oraz innych akcesoriów wykończeniowych. Montuje też usługowo podłogi i drzwi z własnych materiałów.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara