Zagadnienie kar umownych regulują przepisy ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 1145; dalej: k.c.).
Zgodnie z art. 483 § 1 k.c. możliwe jest zastrzeżenie umowne, na podstawie którego naprawienie szkody – wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego – nastąpi przez zapłatę określonej sumy.
Kara umowna to dodatkowe zastrzeżenie mające na celu wzmocnienie skuteczności więzi, powstałej między stronami umowy, poprzez skłonienie strony do ścisłego wypełnienia zobowiązania. Stanowi ona niejako gwarancję spełnienia świadczenia przez dłużnika. U jej podstaw tkwi przeświadczenie, że obawiający się tej kary kontrahent będzie bardziej zmobilizowany do należytego wykonania świadczenia.
Podatek od towarów i usługZgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 106; dalej: ustawa o VAT) opodatkowaniu podlegają odpła...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.