fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nabycie towaru ze zwolnieniem, sprzedaż z VAT marża

123RF
Odpłatne zbycie towarów używanych, dzieł sztuki lub antyków, które przedsiębiorca nabył od podatników czynnych VAT, może być opodatkowane w procedurze marży, jeżeli dostawa tych przedmiotów była zwolniona z podatku od towarów i usług.

- Czy sprzedaż dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków nabytych w celu odsprzedaży od polskich firm, w sytuacji gdy dostawa tych towarów jest zwolniona z VAT, będzie mogła być opodatkowana w formie VAT marża? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 120 ust. 10 pkt 2 ustawy o VAT, przepisy o opodatkowaniu marżydotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od podatników czynnych VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113 ustawy o VAT.

Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 28 stycznia 2015 r., (ITPP2/443-1435/14/AD): „(....) skoro (...) przedmiotowe używane samochody Spółka nabyła od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 1 pkt 2 ustawy, tj. podatników, którzy przy sprzedaży zastosowali zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA