Łatwiej skorygować rozliczenie VAT - interpretacja podatkowa

Do obniżenia VAT wynikającego z korekty faktury wystarczy automatyczna odpowiedź e-mail od nabywcy.

Publikacja: 25.09.2020 07:11

Łatwiej skorygować rozliczenie VAT - interpretacja podatkowa

Foto: Adobe Stock

Fiskus złagodził stanowisko w sprawie potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zgadza się, że jest nim automatyczna odpowiedź z serwera nabywcy.

Takie stanowisko zajęła skarbówka w sprawie spółki handlującej materiałami budowlanymi, która przesyła kontrahentom faktury elektronicznie w pliku PDF. Zdarza się, że musi potem obniżyć podstawę opodatkowania i wystawić fakturę korygującą in minus. Żeby jednak zapłacić niższy VAT, musi mieć potwierdzenie odbioru tej faktury przez kontrahenta.

Spółka chce wdrożyć nowe procedury. Zamierza przesyłać kontrahentom faktury korygujące jako załączniki do wiadomości e-mailowej. Skorzysta z opcji, że serwer pocztowy potwierdzi przekazanie wiadomości na wskazany adres. W efekcie potwierdzeniem odbioru korekty faktury będzie automatyczny komunikat zwrotny.

Adresy korespondencyjne wskazują sami kontrahenci w umowach bądź porozumieniach. Spółka ma ich zgody na taką procedurę. Zapytała, czy za moment uzyskania potwierdzenia otrzymania takich e-faktur przez kontrahenta można uznać chwilę, w której otrzyma na swoją skrzynkę pocztową komunikat zwrotny.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że zgodnie z art. 29a ust. 13 ustawy o VAT warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania jest posiadanie przez sprzedawcę potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę. Zapobiega to nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku przez sprzedawcę. Ustawodawca nie sprecyzował, w jakiej formie nabywca ma dokonać potwierdzenia. Może być dowolna. Ważne, by sprzedawca miał pewność, że kontrahent był poinformowany o korekcie sprzedaży.

„Automatyczna informacja z serwera wnioskodawcy o wysłaniu wiadomości jest potwierdzeniem otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru w rozumieniu art. 29a ust. 13 ustawy o VAT. Za moment uzyskania potwierdzenia odbioru takich e-faktur przez kontrahenta może być uznana chwila, w której spółka otrzyma na swoją skrzynkę pocztową zwrotny komunikat o przekazaniu wiadomości e-mail z załącznikiem w postaci e-faktur na serwer poczty przychodzącej kontrahenta" – wyjaśni dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0112-KDIL1-2.4012.302.2020.1.AG

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona