fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

„Biała lista” – obawy podatników rosną

123RF
Pobranie potwierdzenia weryfikacji kontrahenta i jego rachunku w nowo powstałym rejestrze nie zawsze daje nabywcy jednoznaczną gwarancję spokoju i pewności, że nie spotkają go negatywne konsekwencje zapłaty należności powyżej 15 tys. zł na rachunek wskazany na fakturze.

Aktualnie udostępniane do pobrania potwierdzenia z rejestru podatników VAT nie wskazują kryterium wyszukiwania podatnika, a taka informacja na potwierdzeniu stanowiłaby jednoznaczne potwierdzenie dochowania przez nabywcę należytej staranności. Dotyczy to zwłaszcza przypadku wyszukiwania kontrahenta (sprzedawcy) „po numerze rachunku" wskazanym nabywcy. W rezultacie uzyskując potwierdzenie wyszukania kontrahenta w wykazie „po numerze rachunku" podanym nabywcy, nabywca nie dysponuje dowodem, że dokonał wyczerpującej weryfikacji rachunku kontrahenta, stosując jako kryterium wyszukania ten właśnie rachunek.

Czytaj także: Baza podatników VAT: wyjaśnienia Ministerstwa Finansów ws. białej listy

Czy to może być problem – o tym zdecyduje praktyka organów albo zmiana treści potwierdzeń udostępnianych do pobrania po przeprowadzeniu wyszukiwania w wykazie.

Czym jest wykaz

Z dniem 1 września 2019 r. zaczęła funkcjonować „biała lista podatników" czyli nowy elektron...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA