fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczyć wynajem mieszkania firmie dla jej pracownika

123RF
Podatnik, który odpłatnie udostępnia innemu przedsiębiorcy część budynku przeznaczonego na prowadzenie działalności, może ująć w kosztach wydatki z faktur za media odsprzedawane najemcy.

Czynny podatnik VAT zajmuje się sprzedażą towarów przemysłowych na parterze budynku. Na piętrze tego samego budynku wyremontował mieszkanie i chce je wynajmować. Faktury za remont były księgowane w koszty firmy. Podatnik będzie wynajmował mieszkanie innej firmie na mieszkanie dla jej pracownika (na cele mieszkaniowe). Będzie wystawiał faktury. Jaką stawkę VAT powinien zastosować za czynsz dla tej firmy? Podatnik dostaje jedną fakturę za media na sklep i mieszkanie razem. Ma założone podliczniki. Czy może całą fakturę np. za prąd księgować w koszty firmy? Jak fakturować media na wynajem mieszkania? – pyta czytelnik.

Świadczenie usług najmu, co do zasady, podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23 proc. (na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT).

Od zasady tej istnieją wyjątki, z których najważniejszy dotyczy usług wynajmu nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mi...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA