VAT: O opodatkowaniu gazu w systemie gazowym decyduje cel nabycia

Gaz nabyty przez przedsiębiorcę (pośrednika) w systemie gazowym w celu odsprzedaży jest opodatkowany VAT w miejscu siedziby nabywcy, a w innych przypadkach tam, gdzie nabywca faktycznie z niego korzysta lub gdzie znajduje się jego siedziba działalności gospodarczej, w tej części, w której gaz nie został faktycznie zużyty.

Publikacja: 21.09.2015 04:20

Agnieszka ?Kisielewska

Agnieszka ?Kisielewska

Foto: materiały prasowe

Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2015 r. (IPPP3/4512-202/15-2/IG).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. Ze względu na swoją specyfikę faktyczny przesył gazu należącego do spółki w praktyce może, ale nie musi, przebiegać przez terytorium Polski.

Pierwsze z pytań wnioskodawcy dotyczyło obowiązku opodatkowania VAT dostawy przez niego gazu na rzecz kontrahenta, tj. tego, czy w odniesieniu do takiej dostawy może wystawić fakturę bez kwoty VAT. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku odsprzedaży gazu, na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 5 i 6 ustawy o VAT (będących implementacją art. 38 i 39 dyrektywy 2006/112/WE), podmiotem zobowiązanym do opodatkowania VAT będzie nabywca, czyli kontrahent z innego niż Polska kraju UE.

Kolejne pytanie dotyczyło nabycia przez wnioskodawcę gazu w systemie gazowym od kontrahentów mających siedzibę w innym niż Polska kraju członkowskim na własne potrzeby wnioskodawcy lub do odsprzedaży. Wnioskodawca zwrócił się o potwierdzenie, czy w takiej sytuacji zobowiązanym do samonaliczenia podatku od tej transakcji będzie podmiot nabywający, czyli wnioskodawca. Zdaniem wnioskodawcy, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, zobowiązanym do rozliczenia VAT powinien być nabywca (tj. wnioskodawca), zarówno w sytuacji dalszej odsprzedaży gazu, jak i wykorzystania go na własny użytek w Polsce.

Wnioskodawca zwrócił się również o potwierdzenie, czy w przypadku gdy nabędzie gaz od podmiotu z siedzibą w innym państwie UE i odsprzeda podmiotowi w tym lub innym państwie UE:

- będzie zobowiązany do naliczenia VAT na zakupie tego gazu oraz

- dalsza odsprzedaż tego gazu będzie czynnością niepodlegającą VAT w Polsce.

Wnioskodawca argumentował, że z tytułu nabycia gazu powinien opodatkować dostawę poprzez samonaliczenie podatku oraz potraktować sprzedaż jako niepodlegającą opodatkowaniu na terenie kraju.

W uzasadnieniu nawiązał do celu powołanych przepisów wynikającego z preambuły do dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r., która w pkt 19 wskazuje, że gaz i energia elektryczna do celów VAT są towarami, dla których trudne może się okazać określenie miejsca ich dostawy. W związku z tym, aby uniknąć podwójnego opodatkowania lub nieopodatkowania oraz aby utworzyć rynek wewnętrzny tych towarów bez ograniczeń związanych z systemem VAT, miejsce ich dostawy, przed znalezieniem się ich w końcowym etapie konsumpcji, powinno odpowiadać lokalizacji siedziby działalności gospodarczej pośrednika. Natomiast ostatni etap dostawy pomiędzy pośrednikami i dystrybutorami a konsumentem powinien podlegać opodatkowaniu w miejscu, w którym towary te są faktycznie użytkowane i konsumowane.

Organ podatkowy potwierdził stanowisko wnioskodawcy i uznał je za prawidłowe.

Komentarz eksperta

Agnieszka Kisielewska, starsza konsultantka w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Przepisy wyróżniają trzy rodzaje sytuacji, które mogą skutkować odmiennymi konsekwencjami podatkowymi, tj. nabycie gazu:

- w celu odsprzedaży,

- w celu zużycia,

- w innych celach.

W pierwszym przypadku miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby nabywcy, jeżeli spełnione zostaną następujące przesłanki:

- dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel,

- przedmiotem dostawy jest gaz,

- dostawa gazu ma miejsce za pośrednictwem systemu gazowego,

- nabywającym gaz jest podatnik, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT lub działalność odpowiadającą tej działalności,

- nabywca nie działa w charakterze organu władzy publicznej,

- głównym celem nabycia gazu jest jego odsprzedaż w tym systemie gazowym lub sieciach dystrybucji, a ewentualne zużycie na własne potrzeby jest nieznaczne.

Gdy gaz zostaje nabyty w celu zużycia, miejscem opodatkowania gazu jest miejsce, w którym nabywca faktycznie z niego korzysta i go zużywa. Jeśli natomiast gaz nabywany jest w innych celach, to miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby działalności gospodarczej nabywcy w tej części, w której gaz nie został faktycznie zużyty. Przypadek drugi i trzeci dotyczy dostawy zarówno na rzecz czynnych podatników VAT, jak podmiotów, które nie posiadają takiego statusu.

Interpretacja ta jest istotna dla wszystkich sprzedawców, pośredników sprzedaży, a także nabywców gazu. Potwierdza ona bowiem, że zasady opodatkowania gazu w gazociągu oparte są na kryterium celu jego nabycia. Nie tylko zatem status podatkowy odbiorcy, ale też ten cel powinien być znany sprzedawcy, zanim zrealizuje on pierwszą dostawę na rzecz nowego nabywcy.

Interpretacja ta zwraca również uwagę na problem występowania błędów logicznych w definicjach zawartych w ustawie o VAT. Definicja ustawowa systemu gazowego obciążona jest – jak słusznie zauważył wnioskodawca – błędem idem per idem, polegającym na wyjaśnieniu pojęcia poprzez jego użycie w definicji (z ustawy: „system gazowy – rozumie się przez to system gazowy"). W związku z tym nie jest sprecyzowane w ustawie o VAT, co można uważać za system gazowy. Jak jednak pokazuje przykład komentowanej interpretacji, organy podatkowe nie uzależniają wykładni przepisów dotyczących opodatkowania VAT gazu w systemie gazowym od ustalenia, jakie elementy składają się na system gazowy.

Współautorem artykułu jest Piotr Marchlewski, menedżer w dziale doradztwa podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 19 maja 2015 r. (IPPP3/4512-202/15-2/IG).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT z siedzibą w Polsce. Zajmuje się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. Ze względu na swoją specyfikę faktyczny przesył gazu należącego do spółki w praktyce może, ale nie musi, przebiegać przez terytorium Polski.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami