Sprzedaż gazu medycznego a zwolnienie z VAT - wyrok NSA

Prywatna spółka, która nie zajmuje się leczeniem, nie świadczy zwolnionych z podatku usług opieki medycznej, nawet gdy sprzedaje je na rzecz szpitala.

Publikacja: 21.09.2018 08:19

Sprzedaż gazu medycznego a zwolnienie z VAT - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną fiskusa, który odmówił spółce prawa do zwolnienia z VAT.

W sprawie chodziło o tlenek azotu. Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zajmująca się produkcją i sprzedażą gazów medycznych, a także dostarczaniem innych rozwiązań technologicznych dla placówek medycznych. Wyjaśniła, że gaz, o który pyta, to wziewny medyczny tlenek azotu, stosowany do inhalacji. Wykorzystuje się go w procesie standardowego leczenia hipoksyjnej niewydolności oddechowej. Produkt ma status produktu leczniczego i jest dopuszczony do obrotu w Polsce. Obecnie spółka sprzedaje gaz placówkom medycznym w butlach.

Spółka tłumaczyła, że rozważała wprowadzenie do swojej oferty nowej usługi, polegającej na „sprzedaży terapii" gazem medycznym. Chciała go dostarczać klientom w butlach wraz z kompletnym oprzyrządowaniem do dozowania. Pacjentom gaz podawałby wykwalifikowany personel medyczny. We wniosku podkreślono, że cały sprzęt i produkty niezbędne do prowadzenia terapii znajdowałyby się w placówce klienta.

Spółka chciała się upewnić, czy planowaną usługę sprzedaży terapii gazem może kwalifikować jako medyczną, która korzysta ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT. Sama uważała, że tak. Produkt jest bowiem aplikowany pacjentom w trakcie terapii, która w założeniu ma osiągać „cel leczniczy", został uznany za produkt leczniczy i jest dopuszczony do obrotu.

Fiskus odmówił prawa do preferencji. Uznał, że czynności wykonywane przez spółkę, polegające na dostawie gazu medycznego wraz z udostępnieniem sprzętu w celu udzielania świadczeń opieki medycznej przez personel szpitalny, nie mają bezpośredniego i rzeczywistego związku z diagnozą, opieką czy leczeniem. Ponadto firma nie jest podmiotem leczniczym ani świadczącym usługę opieki medycznej.

Spółka przekonała do swoich racji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Ostatecznie jednak korzystnego rozstrzygnięcia nie udało się jej obronić przed NSA.

Jak przypomniał sędzia NSA Ryszard Pęk, sporne zwolnienie – co potwierdza orzecznictwo unijne – powinno być interpretowane ściśle. W sprawie nie ma wątpliwości, że spółka to prywatna firma, która nie zajmuje się leczeniem. Jak tłumaczył NSA, do przyznania zwolnienia nie wystarczy bycie elementem systemu usług medycznych. Świadczenie musi być ściśle związane z usługami opieki medycznej. W ocenie NSA przyznanie racji spółce oznaczałoby, że np. każdy producent leku na podstawie umowy ze szpitalem miałby prawo do zwolnienia. A nie taki jest cel spornego zwolnienia. Takie uprzywilejowanie nie jest dopuszczalne, zwłaszcza że spółka i tak może stosować obniżoną stawkę VAT. Wyrok jest prawomocny. ©?

Sygnatura akt: I FSK 1484/16

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego