fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Baza podatników VAT: wyjaśnienia Ministerstwa Finansów ws. białej listy

Adobe Stock
Baza podatników VAT już działa, ale obowiązek zapłaty na wskazany w niej rachunek wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2020 r. – przypomina Ministerstwo Finansów.

Najnowsze dziecko resortu finansów - tzw. biała lista, czyli nowy wykaz podatników VAT ma zaledwie kilka tygodni, a już wywołało sporo zamieszania. Ta uruchomiona 1 września 2019 r. elektroniczna, bezpłatna baza prowadzona przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej ma pozwolić na łatwe zweryfikowanie kontrahenta i zabezpieczyć przed nieświadomym udziałem w oszustwach podatkowych.

Niekompletny wykaz

Gdy po uruchomieniu wykazu 1 września podatnicy i ich kontrahenci rzucili się do weryfikacji, wielu rzetelnych przedsiębiorców ze zdziwieniem odkryło, że nie ma ich na liście. Część z nich wpadła w popłoch, zdarzały się też przypadki, że kontrahenci zaczęli wstrzymywać płatności z powodu tego, że firma, której są winni pieniądze, nie przeszła pomyślnie weryfikacji w bazie.

Tymczasem to, że biała lista już działa nie oznacza, że obowiązują już wszystkie sankcje i obostrzenia z nią związane. Na rosnące wątpliwości i niedomówienia postanowił zareagować...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA