fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czyn nieuczciwej konkurencji: czy wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści ma skutki w VAT

123RF
Fiskus twierdzi, że zasądzony przez sąd zwrot otrzymanych korzyści związanych z czynem nieuczciwej konkurencji jest odszkodowaniem i nie skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania. Sąd administracyjny ma na ten temat inne zdanie.

Celem ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej: ustawa o ZNK) jest zapobieganie i zwalczanie nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, w szczególności w produkcji przemysłowej i rolnej, budownictwie, handlu i usługach. Działania podejmowane na podstawie ustawy o ZNK są czynione zarówno w interesie publicznym, jak i w interesie przedsiębiorców oraz klientów (art. 1 ustawy o ZNK).

Jednym z czynów nieuczciwej konkurencji jest utrudnianie innym przedsiębiorcom dostępu do rynku m.in. poprzez pobieranie innych niż marża handlowa opłat za przyjęcie towaru do sprzedaży (art. 15 ust. 1 pkt 4 ustawy o ZNK). Z kolei według ustawy o VAT, czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jest m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Świadczenia usług lub dostawa towarów

Działanie przedsiębiorcy będące czynem nieuczciwej konkurencji może więc być również czynnością opodatko...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA