Firma zwolniona z VAT też wystawia faktury

Nie ma przeszkód, aby podatnicy zwolnieni od podatku od towarów i usług dobrowolnie wystawiali faktury. Mogą to robić np. po to, aby uniknąć konieczności ewidencjonowania usług za pomocą kasy rejestrującej.

Publikacja: 15.09.2016 02:00

Firma zwolniona z VAT też wystawia faktury

Foto: www.sxc.hu

Jestem księgową. Wśród klientów, których rozliczam, są m.in. przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Czy prowadzoną sprzedaż muszą oni dokumentować fakturami? – pyta czytelniczka.

W przeszłości faktury były dokumentami wystawianymi wyłącznie przez podatników VAT czynnych. Obecnie jednak faktury są dokumentami wystawianymi przez wszystkich podatników VAT, w tym podatników zwolnionych od tego podatku.

Brak bezwzględnego obowiązku

Podatnicy zwolnieni z VAT nie mają jednak bezwzględnego obowiązku wystawiania faktur. Jest tak dlatego, że prowadzona przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku, zaś na podstawie art. 106b ust. 2 ustawy o VAT podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku.

Podatnicy zwolnieni z VAT mają jednak, co do zasady, obowiązek wystawiania faktur, jeżeli nabywca towaru lub usług zażąda tego w terminie trzech miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Wynika to z art. 106b ust. 3 ustawy o VAT.

Wyjątek od tej zasady dotyczy czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT (>patrz ramka), które są wykonywane dla osób prywatnych (oraz innych podmiotów niebędących podatnikami ani osobami prawnymi, np. niebędących podatnikami stowarzyszeń zwykłych). Ze względu na brzmienie art. 106b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT czynności takich podatnicy zwolnieni z VAT nie muszą dokumentować fakturami nawet na żądanie nabywców (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r., IBPP1/4512-51/15/DK).

Nie wszystkie czynności trzeba dokumentować fakturą

Czynności wykonywane dla osób prywatnych (oraz innych podmiotów niebędących podatnikami ani osobami prawnymi), których podatnicy zwolnieni od podatku nie muszą dokumentować fakturami nawet na żądanie nabywcy:

1) dostawy energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

2) świadczenie usług:

- telekomunikacyjnych,

- wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (chodzi o usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody, z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków, z odpadami, usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu oraz pozostałe usługi sanitarne),

- najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

- ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

- stałej obsługi prawnej i biurowej,

- dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

A zatem podatnicy zwolnieni z VAT:

1) nie mają obowiązku wystawiania faktur – w przypadku czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT, które są wykonywane dla osób prywatnych (oraz innych podmiotów niebędących podatnikami VAT ani osobami prawnymi),

2) mają obowiązek wystawiania faktur tylko na żądanie nabywców (jeżeli zażądają oni tego w terminie) – w pozostałym zakresie.

Decyduje przedsiębiorca

Jednocześnie w zakresie w jakim podatnicy zwolnieni z VAT nie mają obowiązku wystawiania faktur, nie ma przeszkód, aby wystawiali faktury dobrowolnie (np. aby uniknąć konieczności ewidencjonowania świadczenia usług najmu za pomocą kasy rejestrującej). Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 23 kwietnia 2015 r. (IBPP1/4512-51/15/DK): „Wnioskodawca korzystający ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, nie jest zobowiązany do wystawienia faktury na rzecz najemcy dokumentującej świadczenie usług najmu nieruchomości pod przyczepy campingowe na podstawie art. 106b ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy o VAT, nawet w przypadku gdy nabywca (najemca) zażądał jej wystawienia. Wnioskodawca może jednak dobrowolnie (bez żądania nabywcy), wystawić fakturę na podstawie art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT, zawierającą dane zgodnie z § 3 pkt 1 i pkt 3 rozporządzenia ministra finansów w sprawie wystawiania faktur".

Zwykłe albo uproszczone

Podatnicy zwolnieni z VAT mogą wystawiać „zwykłe" faktury lub faktury uproszczone. W obu przypadkach faktury wystawiane przez podatników zwolnionych z VAT (podobnie jak faktury wystawiane przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni) nie muszą zawierać wyrazu „faktura". W konsekwencji, również dokumenty, które nie są tytułowane fakturami, mogą stanowić faktury w rozumieniu przepisów o VAT (jeżeli tylko zawierają wymagane przepisami dane).

„Zwykłe" faktury wystawiane przez podatników zwolnionych z VAT nie powinny zawierać danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 12-14 ustawy o VAT (zob. art. 106e ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT), a więc stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. W zamian – jak stanowi art. 106e ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT – faktury takie powinny zawierać podstawę prawną zwolnienia. Najczęściej jest to przepis ustawy o VAT lub rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień z VAT.

Możliwość wystawiania faktur uproszczonych przewidują przepisy § 3 pkt 1–3 rozporządzenia ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. o fakturach. Przepisy te przewidują trzy zakresy danych wymaganych dla faktur uproszczonych >patrz tabela.

Autor jest doradcą podatkowym

Jestem księgową. Wśród klientów, których rozliczam, są m.in. przedsiębiorcy zwolnieni z VAT. Czy prowadzoną sprzedaż muszą oni dokumentować fakturami? – pyta czytelniczka.

W przeszłości faktury były dokumentami wystawianymi wyłącznie przez podatników VAT czynnych. Obecnie jednak faktury są dokumentami wystawianymi przez wszystkich podatników VAT, w tym podatników zwolnionych od tego podatku.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a