fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak dokumentować sprzedaż za niewielkie kwoty

AdobeStock
Zdaniem fiskusa, do paragonu o wartości do 450 zł lub 100 euro nie należy wystawiać standardowej faktury. Ostatnio stwierdził on jednak, że nie dotyczy to sytuacji, gdy nabywca zwróci taki paragon sprzedawcy.

Faktura jest podstawowym dokumentem uprawniającym podatnika do odliczenia podatku VAT naliczonego. Przy czym, w przypadku gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo kwoty 100 euro, sprzedawca może wystawić tzw. fakturę uproszczoną, czyli fakturę zawierającą m.in. NIP nabywcy zamiast jego pełnych danych (art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT).

1 stycznia 2020 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o VAT, zgodnie z którymi na paragonie musi zostać wskazany NIP nabywcy będącego podatnikiem podatku VAT. W przeciwnym razie sprzedawca nie będzie mógł wystawić faktury do takiego paragonu (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT). W związku z tym pojawiły się wątpliwości dotyczące tego czy do paragonu o wartości nieprzekraczającej 450 zł lub 100 euro można wystawić fakturę czy może, ponieważ paragon z NIP-em nabywcy stanowi fakturę uproszczoną, to w związku z tym nie ma możliwości wystawienia kolejnej faktury.

Ugruntowane podejście org...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA