fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu a odliczenie VAT

Adobe Stock
Sądy uznają, że udostępnienie auta przedstawicielowi handlowemu, także w celu dojazdu do domu, mieści się w ramach działalności gospodarczej pracodawcy. Inaczej jest w odniesieniu do najmu pojazdów służbowych.

Użytkowanie w przedsiębiorstwie samochodów niejednokrotnie wiąże się z ich przekazaniem pracownikom, zwłaszcza, gdy realia rynku wymuszają prowadzenie działań mobilnych. Podatnicy powinni zwracać przy tym uwagę na kwestię odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z takimi pojazdami.

Mówiąc w uproszczeniu, w przypadku wydatków związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi w działalności opodatkowanej VAT, podatnikowi przysługuje odliczenie jedynie 50 proc. podatku naliczonego. Pełne skorzystanie z tego prawa jest możliwe tylko wtedy, gdy dany pojazd da się uznać za wykorzystywany całkowicie w działalności gospodarczej podatnika, a więc gdy wykluczone jest jego użycie do celów niezwiązanych z tą działalnością. Musi to mieć, z zasady, potwierdzenie w przyjętym sposobie wykorzystywania pojazdów w przedsiębiorstwie, w szczególności w ustalonym regulaminie użytkowania. Ponadto konieczne jest prowadzenie ewidencji przebiegu. Generalnym celem regulacji w tym ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA