fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zerowy VAT dopiero po wywozie towaru za granicę

Fotolia.com
Tymczasowe magazynowanie produktów sprzedanych kontrahentowi z innego kraju UE nie pozwala na skorzystanie z preferencyjnych zasad rozliczeń przewidzianych dla WDT. Można je zastosować gdy przesyłka opuści terytorium Polski.

W praktyce obrotu gospodarczego sprzedaż zasadniczo wymaga niezwłocznego transportu sprzedanych towarów kontrahentowi. Właściwie, im szybszy czas dostawy, tj. realizacji umowy, tym większa korzyść dla kupującego. Zdarzają się jednk sytuacje, w których kontrahent, pomimo nabycia towarów, odwleka w czasie moment ich transportu lub odbioru i zleca sprzedawcy ich tymczasowe magazynowanie. W takiej sytuacji powstaje wątpliwość co do wystąpienia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT) oraz możliwości skorzystania ze stawki VAT w wysokości zero proc.

Czytaj także: Usługi świadczone za granicą - zasady odliczania VAT

Wewnątrzwspólnotowa dostawa

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium k...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA