VAT od licencji: fiskus przegrał spór o moment powstania obowiązku podatkowego

Udzielenie licencji na korzystanie z programów komputerowych, któremu oprócz udostępnienia i wdrożenia nie towarzyszą inne prace, to usługa jednorazowa.

Publikacja: 06.09.2017 07:28

VAT od licencji: fiskus przegrał spór o moment powstania obowiązku podatkowego

Foto: www.sxc.hu

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w jednej z pierwszych spraw dotyczących rozliczania VAT od licencji.

Aplikacja dla biznesu

Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Firma wskazała, że jest właścicielem autorskiego oprogramowania (aplikacji), wspierającego procesy biznesowe w działach personalnych. W zawartych umowach o współpracy kontrahenci kupują dostęp do aplikacji, tj. licencję.

Podatniczka wyjaśniła, że terminy płatności są różne. Wynoszą od trzech do nawet 90 dni, licząc od dnia wystawienia faktury sprzedaży. Po szczegółowym opisie innych zasad spółka chciała się upewnić, czy prawidłowo rozlicza VAT. Podkreślała, że świadczone usługi nie polegają na stałych zachowaniach w czasie trwania umowy. Udzielenie licencji nie jest usługą charakteryzującą się cyklicznością i nie jest rozliczane w określonych jednostkach czasowych.

Spółka tłumaczyła, że ewentualne dodatkowe usługi mogą być świadczone jedynie na podstawie odrębnych zleceń i są odrębnie fakturowane.

Inaczej sprawę widział fiskus. Przypomniał, że od 1 stycznia 2014 r. regulacje dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego reguluje nowy art. 19a ustawy o VAT. Urzędnicy ocenili jednak, że opisane usługi mają charakter ciągły. W konsekwencji w tym przypadku obowiązek podatkowy nie powstaje na zasadach ogólnych z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT, tj. zasadniczo z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Uznano, że jeśli następuje jedna płatność po zawarciu umowy, a momentem wykonania usługi jest dzień zakończenia umowy, to obowiązek powstaje zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, tj. z chwilą jej otrzymania, gdyż przed wykonaniem usługi otrzymano całość zapłaty.

Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Zauważył, że klienci skarżącej dokonują zakupu dostępu do aplikacji, płacąc jednorazowo. Za moment wykonania usługi strony uznają moment zakończenia prac konfiguracyjnych i udostępnienie aplikacji, ewentualnie moment rozpoczęcia ważności pakietu. Zapłata będzie zatem obejmować cały okres obowiązywania umowy. W ocenie sądu dla spornych usług udzielania licencji na korzystanie z programów komputerowych obowiązek podatkowy powstanie na zasadach ogólnych określonych w art. 19a ust. 1 ustawy o VAT.

Diabeł w szczegółach

Również NSA nie zgodził się, że sporne czynności to usługa ciągła. Przesądzające okazały się szczegóły. Jak zauważył sędzia NSA Roman Wiatrowski, z wniosku spółki wynika, że przenosi ona prawo do licencji i dokonuje prac wdrożeniowych, ale potem nie wykonuje już żadnych czynności czy prac. Jeśli tak, to sporna sprzedaż licencji nie będzie usługą ciągłą, gdyż ogranicza się do udostępnienia i wdrożenia. Skoro spółka świadczy usługę jednorazową, gdzie faktura wystawiana jest po jej wykonaniu, to rozliczenie – moment opodatkowania – nastąpi na zasadach ogólnych, tj. art. 19 a ust. 1 ustawy o VAT.

Wyrok jest prawomocny.

Opinia

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

Prawidłowe rozpoznanie momentu opodatkowania VAT usługi udzielania licencji nastręcza podatnikom wiele problemów. Głównie wiąże się to z dwoma kwestiami – momentem wykonania usługi oraz jej okresowością. NSA wyraźnie wskazał, że udzielenie licencji przy założeniu braku innych dodatkowych czynności wynikających z umowy licencyjnej jest czynnością jednorazową, a jej wykonanie następuje w momencie zakończenia prac konfiguracyjnych umożliwiających rozpoczęcie korzystania z oprogramowania lub początek okresu ważności pakietu, jeśli nie wymaga to usług konfiguracyjnych. Tym samym została dokonana wyraźna wykładnia art. 19a ust. 1–3 ustawy o VAT. Szczególnie dotyczy to fiskusa, który w interpretacjach wskazywał błędnie na licencje jako usługi o charakterze ciągłym. Pomimo że – jak w niniejszej sprawie – z wniosków jasno wynikało, iż podatnik nie świadczy żadnych dodatkowych usług ani nie podejmuje jakichkolwiek dodatkowych czynności w okresie obowiązywania licencji.

sygnatura akt: I FSK 2319/15

We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa w jednej z pierwszych spraw dotyczących rozliczania VAT od licencji.

Aplikacja dla biznesu

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego