Badania naukowe bez VAT

Spółka może obniżyć podatek należny o naliczony, wynikający z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektów badawczych, jeżeli zakupy te są związane z czynnościami opodatkowanymi.

Publikacja: 05.09.2016 06:15

Badania naukowe bez VAT

Foto: 123RF

Niektórzy podatnicy VAT prowadzą badania naukowe mające na celu opracowanie i wdrożenie do produkcji i sprzedaży określonego urządzenia. Ważną kwestią jest to, czy wydatki związane z takimi badaniami dają prawo do odliczania podatku naliczonego.

Według ogólnych zasad

W przypadku wydatków związanych z badaniami naukowymi obowiązują ogólne zasady odliczania podatku. Zgodnie więc z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...). Czynnościami opodatkowanymi VAT są m.in. odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Za dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, uznaje się przy tym przeniesienie prawa do dysponowania towarem jak właściciel. Przez świadczenie usług rozumie się natomiast każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie jest dostawą towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

W związku z przywołanymi regulacjami, w konkretnych przypadkach należy zbadać, czy efekt prac, wynikający z danego projektu badawczego, będzie przedmiotem odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług. Należy ponadto zwrócić uwagę na to, że prawo do odliczenia przysługuje zarówno w przypadku istnienia bezpośredniego, jak i pośredniego związku między ponoszonymi wydatkami a świadczeniem czynności podlegających opodatkowaniu. Tak więc podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do realizacji projektów badawczych, jeżeli ww. zakupy pozostają w związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Odliczenie natomiast nie przysługuje, jeżeli dane wydatki są związane z czynnościami zwolnionymi z VAT lub takimi, które w ogóle tej daninie nie podlegają.

Efekty bezpośrednie...

W pierwszej kolejności należy badać, czy prace badawcze, a więc także wydatki z nimi związane, da się powiązać z konkretnymi efektami. Zasadniczą kwestią jest więc to, czy w danym przypadku mamy do czynienia z bezpośrednim wprowadzeniem do obrotu rezultatów projektu, przykładowo poprzez sprzedaż opracowanych i wyprodukowanych w wyniku badań urządzeń, czyli dostawę towarów (tj. czynność podlegającą VAT). W takiej sytuacji rezultatem badań będą nie tylko ogólne efekty badawcze w postaci zdobycia określonej wiedzy lub know-how.

W konsekwencji, wydatki należy łączyć nie z ogólną działalnością naukową, ale z konkretną sprzedażą. Jeżeli natomiast sprzedaż ta jest opodatkowana VAT (co jest regułą), a nie zwolniona, to podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Z interpretacji fiskusa wynika, że jeżeli działalność badawcza może być przyporządkowana do konkretnej sprzedaży opodatkowanej VAT, to należy mówić o prawie do odliczenia podatku naliczonego. Prawo do odliczenia nie jest natomiast pewne, jeżeli prac badawczych nie można połączyć z wyraźnie wskazanymi czynnościami, a jedynie z ogólną działalnością naukową danego podmiotu (a więc gdy brak jest bezpośredniej sprzedaży związanej z badaniami) >patrz ramka.

Przykład

Jednostka prowadzi badania w celu rozpoczęcia produkcji konkretnych podzespołów do urządzeń medycznych, które będą przez nią sprzedawane. Sprzedaż ta jest czynnością opodatkowaną VAT, a więc wydatki związane z tymi badaniami dadzą prawo do odliczenia podatku.

Niekiedy jednak prawo do odliczenia nie przysługuje, przykładowo ze względu na to, że jednostka podejmująca badania nie będzie czerpała z tego dochodów, np. udostępniając wyniki badań publicznie (w sposób nieodpłatny). W interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 26 października 2015 r. (PPP3/4512-844/15-2/PC) odmówiono podatnikowi prawa do odliczenia ze względu na to że: „wyniki badań przeprowadzonych w ramach danego projektu miały być szeroko rozpowszechniane za pośrednictwem konferencji technicznych lub naukowych, czasopism naukowych lub technicznych, lub powszechnie dostępnych baz danych zapewniających swobodny dostęp do uzyskanych wyników badań, oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania z licencja otwartego dostępu".

... i znane jedynie pośrednio

W określonych przypadkach okazuje się, że badania naukowe nie mogą być przyporządkowane do konkretnych czynności, np. wpływając na ogólne funkcjonowanie danej jednostki. Z punktu widzenia odliczenia podatku od tych wydatków, należy wtedy oceniać działalność danego podatnika, tj. w jakiej proporcji w stosunku do jego ogólnej działalności pozostają wykonywane przez niego czynności opodatkowane VAT. Mowa jest tutaj o odliczeniu przy zastosowaniu tzw. proporcji sprzedaży, którą oblicza się na zasadach określonych w art. 90 ust. 2 i nast. ustawy o VAT. Jeżeli zatem jednostka prowadzi działalność zarówno opodatkowaną, jak i zwolnioną z VAT, to odliczenie podatku będzie tylko częściowe. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 9 września 2013 r. (IBPP2/443-474/13/AMP).

Przykład

Podatnik prowadzi działalność w zakresie budowy i sprzedaży budynków. Obrót z tego tytułu jest zwolniony na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Oprócz tego zajmuje się on produkcją i sprzedażą maszyn. Przeprowadzane badania inżynieryjne będą miały potencjalne zastosowanie w usprawnieniu obu rodzajów działalności. Podatnik powinien obliczyć proporcję sprzedaży i zgodnie z nią odliczyć część podatku z tytułu wydatków na badania.

Autor jest konsultantem podatkowym w ECDDP sp. z o.o.

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 710 ze zm.)

Fiskus o prawie do odliczenia VAT

Kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z pracami badawczymi była przedmiotem licznych rozstrzygnięć organów podatkowych. Przykładowo można wskazać na interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 czerwca 2014 r. (ILPP2/443-356/14-2/MN), w której wskazano, że: „dla określenia prawa do odliczenia, istotny jest zamiar z jakim dokonywany jest zakup towaru lub usługi w momencie nabycia, a w przedmiotowej sprawie projekt realizowany jest z założeniem, że po przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych uruchomiona zostanie produkcja i sprzedaż zautomatyzowanego systemu dowodzenia i kierowania ogniem. Czynności te – jak wskazał wnioskodawca – będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług".

Z kolei w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 8 stycznia 2014 r. (IPPP2/443-1281/13-4/MM) znalazły się następujące stwierdzenia: „Zgodnie z zapisami w umowie M. zobowiązany jest do rozpowszechniania wyników prowadzonych badań i prac rozwojowych wszystkim podmiotom zainteresowanym gospodarczym wykorzystaniem tych wyników na równych zasadach rynkowych (...) M przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od zakupów sprzętu do skanowania ponoszonych na realizację projektu, ponieważ wydatki te związane będą bezpośrednio z działalnością opodatkowaną, którą M ma zamiar podjąć".

Wreszcie w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 18 lipca 2013 r. (IPPP2/443-641/13-2/MM) istnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego argumentowano tym, że: "konsekwencją przeprowadzonego programu może być sprzedaż praw licencyjnych lub patentów powstałych w zakresie działalności badawczo-rozwojowej Instytutu P.".

Niektórzy podatnicy VAT prowadzą badania naukowe mające na celu opracowanie i wdrożenie do produkcji i sprzedaży określonego urządzenia. Ważną kwestią jest to, czy wydatki związane z takimi badaniami dają prawo do odliczania podatku naliczonego.

Według ogólnych zasad

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów