Kiedy możemy mówić o nadużyciu VAT

Zbycie produktu za złotówkę zamiast przekazania go jako prezent, czy udzielenie rabatu jedynie od tych towarów z zestawu, które są opodatkowane 23-proc. stawką, może być uznane za działanie, którego celem była tylko korzyść podatkowa.

Publikacja: 04.09.2017 06:50

Kiedy możemy mówić o nadużyciu VAT

Foto: Fotolia.com

Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wystąpienia nadużycia prawa wykonane czynności podlegające opodatkowaniu wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności będących nadużyciem prawa. W istocie chodzi więc o prawo fiskusa do nieuznania istniejącego faktycznie stanu rzeczy oraz przeprowadzenie rozliczenia podatkowego dla innego (hipotetycznego) – ustalonego przez organ podatkowy – stanu faktycznego.

Definicja z ustawy

Przez nadużycie prawa rozumie się wykonanie czynności (podlegających opodatkowaniu VAT) w ramach transakcji, która pomimo spełnienia warunków formalnych ustanowionych w przepisach ustawy, miała zasadniczo na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, których przyznanie byłoby sprzeczne z celem, któremu służą te przepisy. Przepisy te zostały wprowadzone do ustawy o VAT dopiero od 15 lipca 2016 r., ale także przed tym dniem sądy administracyjne analizowały sprawy odwołując się do wypracowanej przez ETS koncepcji nadużycia prawa.

Co wynika z analizy orzecznictwa

W wielu orzeczeniach wskazano, że tzw. bundlowanie towarów w celu obniżenia efektywnej stawki VAT na sprzedaży może być nadużyciem prawa. Przykładowo w wyroku z 26 maja 2017 r. (I FSK 1944/15) NSA stwierdził, że sprzedaż zestawu, w którym cena towaru ze stawką VAT 23 proc. jest zaniżona, natomiast cena innego towaru ze stawką VAT 5 proc. jest zawyżona, to sztuczne działania mające na celu osiągnięcie korzyści podatkowej. Sprawa dotyczyła podatnika, który sprzedawał w zestawie książki (stawka VAT 5 proc.) oraz e-papierosy (stawka VAT 23 proc.), cena sprzedaży książki była jednak istotnie wyższa od jej ceny zakupu, natomiast cena sprzedaży e-papierosa niższa od jego ceny zakupu. Podatnik w omawianej sytuacji niewątpliwie osiągnął korzyść podatkową polegającą na obniżeniu kwoty VAT należnego wygenerowanego na obrocie. W sytuacji bowiem, w której marża zostałaby naliczona na podstawie kosztu zakupu produktów, kwota VAT należnego byłaby niewątpliwie wyższa. NSA nie przekonało również to, że na skutek takiego ukształtowania ceny podatnik uzyskał korzyść ekonomiczną polegającą na zwiększeniu konkurencyjności oferowanych cen.

W świetle tego wyroku nadużyciem prawa byłaby zapewne również sprzedaż towarów stanowiących z założenia podarunek za symboliczną złotówkę zamiast nieodpłatnego przekazania go jako prezent, jeżeli takie nieodpłatne przekazanie podlegałoby opodatkowaniu VAT. Przy nieodpłatnym przekazaniu podstawą opodatkowania byłaby zgodnie z przepisami cena nabycia lub, w razie jej braku – koszt wytworzenia. W takim przypadku powstaje zatem jednoznacznie korzyść podatkowa.

Innym przykładem nadużycia prawa w VAT jest sprzedaż kilku towarów opodatkowanych różnymi stawkami VAT i udzielenie rabatu jedynie od tych towarów, które są opodatkowane najwyższą stawką. Również w takim przypadku nie da się zaprzeczyć powstaniu korzyści podatkowej w postaci obniżenia kwoty VAT należnego wynikającej z takiej sprzedaży.

Sprzedaż wysyłkowa

Dla podatników sprzedających swoje produkty na rzecz konsumentów na terytorium innego państwa członkowskiego w pewnych przypadkach może się ponadto okazać korzystne opodatkowanie takich dostaw według przepisów dotyczących sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju. Dostawa towarów wykonana w ramach sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju podlega wtedy opodatkowaniu na terytorium państwa członkowskiego przeznaczenia towarów. Jeżeli stawka VAT na takie towary jest w tym państwie członkowskim niższa niż w Polsce, to podatnik może sprzedawać swoje towary po bardziej konkurencyjnej cenie. Biorąc pod uwagę jego rozliczenia z polskim urzędem skarbowym, na skutek zastosowania przepisów dla dostaw wysyłkowych z terytorium kraju nie nalicza on polskiego podatku, który zostałby naliczony, jeżeli dostawa byłaby potraktowana w standardowy sposób, tj. opodatkowana VAT w Polsce. Z drugiej strony podatnik płaci VAT w państwie członkowskim przeznaczenia towarów. Na skutek niższej stawki obowiązującej w państwie członkowskim przeznaczenia towarów, wynikająca z takiego obrotu kwota podatku byłaby jednak niższa. Niewykluczone zatem, że organy podatkowe również i w takiej sytuacji dopatrzą się osiągnięcia korzyści podatkowej i uznają, że doszło do nadużycia prawa. W wyroku z 25 września 2015 r. (I FSK 578/15) NSA analizował działania podatników, których efektem było przeniesienie miejsca świadczenia z Polski do innego państwa członkowskiego i dostrzegł w nich nadużycie prawa. Sprawa dotyczyła wprawdzie bardzo odmiennego stanu faktycznego, sprowadzała się jednak, jak w przypadku mechanizmu dostawy wysyłkowej z terytorium kraju, do przesunięcia opodatkowania do innego państwa członkowskiego.

podstawa prawna: art. 5 ust. 4 i 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

Zdaniem autora

Trzeba umieć wykazać ekonomiczny sens transakcji - Michał Sokołowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii PBC w Poznaniu

Stosowanie przepisów ustawy VAT może prowadzić w wielu sytuacjach do osiągnięcia korzyści podatkowej. Czy jednak zawsze powstanie takiej korzyści będzie prowadzić do zakwalifikowania jej jako nadużycia VAT? Niewątpliwie podatnikom – jako linia obrony – pozostaje udowodnienie, że przeprowadzane transakcje nie miały zasadniczo na celu osiągnięcia korzyści podatkowych. W szczególności, pomocne może się okazać właściwe udokumentowanie ekonomicznego sensu przeprowadzonej transakcji, rzeczowa analiza transakcji z doradcą podatkowym. Podatnicy mogą w tym celu mieć przygotowane pisemne notatki ze spotkań, analizy polegające na porównaniu możliwych form przeprowadzenia transakcji z uwzględnieniem kosztów realizacji, planowanych kosztów w przyszłości i innych istotnych kryteriów oraz każdego innego rodzaju dokumenty przemawiające za opłacalnością konkretnej alternatywy.

Zgodnie z ustawą o VAT w przypadku wystąpienia nadużycia prawa wykonane czynności podlegające opodatkowaniu wywołują jedynie takie skutki podatkowe, jakie miałyby miejsce w przypadku odtworzenia sytuacji, która istniałaby w braku czynności będących nadużyciem prawa. W istocie chodzi więc o prawo fiskusa do nieuznania istniejącego faktycznie stanu rzeczy oraz przeprowadzenie rozliczenia podatkowego dla innego (hipotetycznego) – ustalonego przez organ podatkowy – stanu faktycznego.

Definicja z ustawy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona