VAT: ulga na złe długi może być niezgodna z dyrektywą UE

Polskie przepisy uzależniają możliwość skorygowania podatku należnego od znalezienia się odbiorcy należności w stanie postępowania restrukturyzacyjnego lub likwidacji. Unijne regulacje nie zawierają takiego zastrzeżenia.

Publikacja: 06.09.2020 00:01

VAT: ulga na złe długi może być niezgodna z dyrektywą UE

Foto: Adobe Stock

Podatnik może skorygować podstawę opodatkowania VAT oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (art. 89a ust. 1 ustawy o VAT). Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.W rozumieniu art. 89a ust. 1a ustawy nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną gdy wierzytelność ta nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Prawo sprzedawcy do skorzystania z ulgi na złe długi i korekty podatku należnego wiąże się z obowiązkiem korekty podatku naliczonego przez nabywcę.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a