Przesłanie faktury w formacie pdf jest jej wydaniem nabywcy

Dokument sprzedaży powinien zostać wystawiony i wypełniony w taki sposób, aby nie było wątpliwości, kto jest dostawcą/wystawcą, a informacje, które się na nim znajdują, były zgodne ze stanem rzeczywistym i nie mogły zostać zmienione.

Publikacja: 03.09.2018 05:40

Przesłanie faktury w formacie pdf jest jej wydaniem nabywcy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2018 r. (0112-KDIL2-2.4012.185.2018. 2.AKR).

Czytaj także: Zapłata smartfonem a faktura w formie elektronicznej

W ramach prowadzonej działalności na terytorium kraju podatnik zajmuje się m.in. sprzedażą detaliczną paliw silnikowych oraz usług i produktów pozapaliwowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, rolników ryczałtowych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Działalność prowadzona jest w formie franszyzy z podmiotem A. Podatnik planuje wdrożyć rozwiązanie mobilnej płatności oparte na aplikacji zainstalowanej w smartfonie umożliwiającej samoobsługową zapłatę za zakupione paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze lub samoobsługową zapłatę za zakupione usługi i produkty pozapaliwowe bezpośrednio przy nich. Mobilna płatność będzie możliwa jedynie przez nabywców, którzy pobiorą i zainstalują aplikację przeznaczoną do obsługi płatności mobilnych, po spełnieniu warunków określonych w regulaminie oraz akceptacji regulaminu korzystania z aplikacji. Jednym z warunków jest stworzenie osobistego konta użytkownika usługi płatności mobilnej w Centralnym Systemie Płatności Mobilnych oraz zarejestrowanie utworzonego konta w aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie użytkownika. Dane wymagane przy rejestracji to m.in. imię, nazwisko, adres, NIP lub PESEL, adres e-mail, numer telefonu i PIN do płatności mobilnych. Kolejnym warunkiem jest wyrażenie przez użytkownika zgody na zawarte w regulaminie żądanie wystawienia faktury oraz na otrzymywanie faktury w formacie pdf.

Centralny System Płatności Mobilnych będzie administrowany przez podmiot A, z którym podatnik ma podpisaną umowę współpracy w ramach franszyzy. Podmiot A w ramach tej umowy będzie również udostępniał aplikację podatnikowi oraz w imieniu podatnika przesyłał faktury w formie pliku pdf na adres e-mail wskazany przez użytkownika. Faktycznym wystawcą faktur jest podatnik. Cała transakcja od momentu zakupu do momentu wystawienia i przesłania faktury będzie odbywać się w następujących krokach:

- transakcja po potwierdzeniu przez nabywcę płatności mobilnej w aplikacji zostanie przesłana i zaewidencjonowana /zarejestrowana na kasie rejestrującej podatnika zainstalowanej na stacji paliw podatnika, gdzie transakcja miała miejsce;

- wartość netto oraz kwota podatku odnosząca się do danej transakcji zostanie zarejestrowana w dobowym raporcie kasowym;

- numer paragonu fiskalnego oraz dane transakcji znajdujące się na paragonie zostaną przesłane do systemu stacyjnego podatnika;

- podatnik będzie wystawiał fakturę w systemie stacyjnym do zarejestrowanego paragonu fiskalnego;

- egzemplarz faktury w formacie pdf, przeznaczony dla nabywcy będzie technicznie wysyłany przez podmiot A za pośrednictwem infrastruktury związanej z aplikacją mobilną, w imieniu podatnika na adres e-mail wskazany przez nabywcę;

- egzemplarz faktury pozostający w stacji paliw podatnika będzie archiwizowany w systemie ewidencji sprzedaży.

W ocenie podatnika planowany system wystawiania i wysyłania faktur spełnia przesłanki uznania, że faktura zostanie wydana nabywcy zgodnie z art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT, ponieważ:

- ustawa o VAT definiuje fakturę jako dokument w formie papierowej lub elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie (art. 2 pkt 31-32 ustawy o VAT);

- przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym;

- zgodnie z uzasadnieniem do nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie 1 stycznia 2014 r, za format elektroniczny można uznać wiadomość e-mail z załącznikiem w pdf lub faks otrzymany w formacie elektronicznym, a nie papierowym; nabywca wyraził żądanie wystawienia faktury i wyraził zgodę na jej otrzymanie w formacie elektronicznym (a więc jest spełniony warunek z art. 106n ust. 1 ustawy o VAT).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe. Dodatkowo wskazał, że zgodnie z art. 106g ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku faktur przesyłanych w formie elektronicznej mogą one być przesyłane lub udostępniane nabywcy przez osobę trzecią upoważnioną przez podatnika dokonującego sprzedaży.

Komentarz eksperta

Renata Ciesielska, doradca podatkowy, menedżer w Zespole Usług Księgowych PwC

Używanie formatu pdf do wystawiania i przesyłania faktur jest już powszechne. Wątpliwości podatników odnoszą się głównie do faktu, czy format pdf zostanie uznany przez organy podatkowe za formę zapewniającą autentyczność pochodzenia i integralność treści faktury (gdzie zgodnie z art. 106m ust. 2-4 ustawy o VAT, przez: autentyczność pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury, natomiast przez integralność treści faktury rozumie się, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura, a podatnik może je zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług). W praktyce oznacza to, że dokument powinien zostać wystawiony i wypełniony w taki sposób, aby nie było wątpliwości, kto jest dostawcą/wystawcą, a informacje, które się na nim znajdują, były zgodne ze stanem rzeczywistym i nie mogły zostać zmienione.

Organy podatkowe w interpretacja oraz ustawodawca w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o VAT z 2014 r, uznają fakturę w formacie pdf za fakturę elektroniczną pod warunkiem, że została ona wystawiona i otrzymana w tym formacie, a nabywca wyraził zgodę na tę formę jej otrzymania. Jak widać, podatnicy nadal przed wyborem tej formy wystawiania i przesyłania faktur występują jednak o wydanie interpretacji. Najprawdopodobniej wynika to z wątpliwości, czy w dobie postępujących możliwości technologicznych format pdf zapewnia spełnienie wszystkich ww. przesłanek z art. 106m ust. 2-4 ustawy o VAT.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 lipca 2018 r. (0112-KDIL2-2.4012.185.2018. 2.AKR).

Czytaj także: Zapłata smartfonem a faktura w formie elektronicznej

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego