Co zrobić z fakturą, gdy nie doszło do transakcji

Gdy polska spółka sprzedaje towar kontrahentowi z innego kraju UE, ale dokument sprzedaży zostaje wystawiony na rzecz nabywcy, który w rzeczywistości nie był stroną transakcji, powinien on zostać usunięty z obrotu prawnego.

Publikacja: 03.09.2018 06:30

Co zrobić z fakturą, gdy nie doszło do transakcji

Foto: 123RF

Zdarza się, że polska spółka sprzedaje towar za granicę kontrahentowi z innego kraju UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów; WDT), ale faktura zostaje wystawiona na rzecz niewłaściwego nabywcy, tzn. takiego, który w rzeczywistości nie był stroną transakcji.

Czytaj także: Kiedy transakcje muszą być opłacone z rachunku bankowego

Dokumentowanie zdarzeń gospodarczych

Faktury są dokumentami sformalizowanymi i muszą być wystawiane zgodnie z obowiązującymi przepisami w tym względzie. Faktura potwierdza zaistniałe zdarzenia gospodarcze, a jej elementy formalne wymagane przez art. 106e ust. 1 ustawy o VAT mają znaczenie dowodowe. Celem faktury jest przede wszystkim udokumentowanie rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Pełni ona bowiem szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku od towarów i usług. Prawidłowość materialnoprawna faktury zachodzi, jeżeli odzwierciedla ona prawdziwe zdarzenie gospodarcze, czyli w istocie stwierdza fakt nabycia określonych towarów lub usług, czy też otrzymania zaliczki. Oznacza to, że nie można uznać za prawidłową fakturę, która nie dokumentuje zaistniałego zdarzenia gospodarczego.

Przez wystawienie faktury należy rozumieć sporządzenie tego dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego.

Korekta nie zawsze możliwa

Faktura korygująca jest wystawiana w celu podania właściwych, prawidłowych i zgodnych z rzeczywistością kwot i innych danych, decydujących o rzetelności wystawionego dokumentu. Skorygowanie faktury jest możliwe jedynie w przypadku, gdy pierwotna faktura została wprowadzona do obrotu prawnego. Nie ma natomiast możliwości korekty faktury w sytuacji, gdy pierwotna faktura została wystawiona, ale nie weszła do obrotu prawnego (z uwagi na to, że nie została przekazana adresatowi).

Co do zasady, korygowanie treści pierwotnie wystawionej faktury powinno więc nastąpić przez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej.

Nie ma przepisów, jest praktyka

Ani przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, nie regulują kwestii dotyczącej anulowania wystawionych faktur.

W praktyce jednak – w drodze wyjątku – jest dopuszczalne anulowanie faktury, sprowadzające się do przekreślenia oryginału i kopii faktury oraz wpisania na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wykorzystanie. Anulowanie faktur powinno jednak dotyczyć wyłącznie tych dokumentów rozliczeniowych, które nie zostały wprowadzone przez podatnika do obrotu prawnego i które dokumentują czynności, które w rzeczywistości nie zostały wykonane.

Jeżeli zatem polska spółka sprzedaje towar za granicę kontrahentowi z innego kraju UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów), ale wystawiła fakturę na rzecz niewłaściwego nabywcy, tzn. takiego, który w rzeczywistości nie był stroną transakcji, to w takim przypadku faktura wystawione przez polską spółkę na rzecz firmy z innego kraju UE powinna zostać usunięta z obrotu prawnego. Powinno to nastąpić poprzez jej skorygowanie „do zera". Spółka mogłaby anulować wystawioną fakturę, jeżeli nie została ona skutecznie wprowadzona do obrotu prawnego.

Takie stanowisko w kwestii dopuszczalności anulowania faktury zaprezentował Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 marca 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012. 684.2017.1.MC).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 106e ust. 1 i art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

Zdarza się, że polska spółka sprzedaje towar za granicę kontrahentowi z innego kraju UE (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów; WDT), ale faktura zostaje wystawiona na rzecz niewłaściwego nabywcy, tzn. takiego, który w rzeczywistości nie był stroną transakcji.

Czytaj także: Kiedy transakcje muszą być opłacone z rachunku bankowego

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona