Najem i media w galerii handlowej z jedną stawką VAT

Dla najemców lokali w centrum handlowym wszystkie opłaty, tj. czynsz, eksploatacyjne i za media, stanowiły jedną ekonomiczną wartość – uznał NSA.

Publikacja: 28.08.2015 08:35

Najem i media w galerii handlowej z jedną stawką VAT

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął kolejny spór o refakturowanie mediów przy najmie. Tym razem jednak rację przyznał fiskusowi.

Sprawa dotyczyła wynajmu lokali użytkowych w galerii handlowej. We wniosku o interpretację spółka wyjaśniła, że zgodnie z umowami przysługuje jej od najemców miesięczny czynsz gwarantowany (ewentualnie od obrotu). Oprócz tego najemcy ponoszą dodatkowo opłaty związane ze zużyciem prądu i innych mediów. Rozliczają je bezpośrednio z dostawcami bądź zwracają je spółce. W drugim przypadku rozliczenie następuje na podstawie refaktur.

Podatniczka zapytała, czy prawidłowo refakturuje media według stawki VAT wynikającej z faktury pierwotnej.

Odpowiedź fiskusa nie potwierdziła tej metody. Jego zdaniem, jeśli najemca nie ma zawartej umowy bezpośrednio z dostawcą mediów, wydatki za media stanowią wraz z czynszem obrót z usług najmu. Dlatego pobierane od najemców opłaty za media są częścią składową świadczenia głównego – usługi najmu, która jest opodatkowana 23-proc. stawką VAT (jako jedno świadczenie złożone).

Spółka zaskarżyła interpretację, ale do swoich racji przekonała tylko Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. Wyrok NSA okazał się już korzystny dla fiskusa. W jego ocenie najemcy skarżącej otrzymywali gotowe lokale użytkowe z dostawą mediów. Taka sytuacja z ekonomicznego punktu widzenia stanowi jedną całość i niczym nie różni się od najmu lokali biurowych pod klucz opisanego w wyroku TSUE (c-42/14).

Jak wyjaśnił sędzia NSA Marek Kołaczek, w spornej sprawie dla najemców lokali handlowych w galerii wszystkie opłaty (czynszowe, eksploatacyjne i za media) stanowią jedną ekonomiczną wartość, którą muszą uiszczać, aby prowadzić swoją działalność.

Z tych względów przesądzającego znaczenia nie mają ani zapisy umów, ani to, że opłaty za media były ustalane na podstawie podliczników. Zdaniem NSA w tym przypadku oddzielna ocena świadczenia usług najmu pod kątem VAT stanowiłaby sztuczny podział jednej transakcji ekonomicznej. Wyrok jest prawomocny.

—Aleksandra Tarka

sygnatura akt: I FSK 1565/13

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego