Centralny rejestr podatników VAT rusza 1 września 2019 r.

1 września br. zacznie działać nowy wykaz podatników VAT powstały z połączenia oraz uzupełniania obecnej tzw. czarnej listy podatników.

Publikacja: 26.08.2019 02:00

Centralny rejestr podatników VAT rusza 1 września 2019 r.

Foto: Adobe Stock

Od 13 stycznia 2018 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykazy podmiotów:

1) w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT;

2) których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona (zob. art. 96b ust. 1 ustawy o VAT).

Od 1 września 2019 r. informacje w tych dwóch wykazach zostaną połączone w jeden wykaz, który zostanie rozszerzony o podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, czyli o dane dotyczące statusu podatników VAT czynnych i zwolnionych z VAT. Tak zdecydował ustawodawca w ustawie z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (dalej: nowelizacja).

Czytaj także:

Biała lista podatników VAT już od września

Łatwiejsze i szybsze wyszukiwanie

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji „(...) Utworzenie jednej bazy zawierającej wszystkie informacje o statusie podatników VAT ułatwi i przyśpieszy proces wyszukiwania danych o podmiotach zawartych w tym wykazie przez zainteresowanych kontrahentów. Informacje zamieszczone w wykazie będzie można wyszukiwać według numeru NIP lub fragmentu nazwy (nazwiska) wyszukiwanego podmiotu. (...)".

W Biuletynie Informacji Publicznej

Tak jak dotychczas wykaz ma być publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych w sposób umożliwiający sprawdzenie, czy podmiot znajduje się w wykazie. Nowością ma być to, że sprawdzenie ma się odbywać na wybrany dzień, przypadający nie wcześniej niż w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym podmiot jest sprawdzany. Dane tego podmiotu będą udostępniane według stanu na wybrany dzień. Wyjątkiem są dane dotyczące: firmy (nazwy) lub imienia i nazwiska; numeru, za pomocą którego podmiot został zidentyfikowany na potrzeby podatku, jeżeli taki numer został przyznany; oraz numeru identyfikacyjnego REGON, jeśli został nadany. Te dane są udostępniane według stanu na dzień sprawdzenia (zob. art. 96b ust. 2 ustawy o VAT).

Uwaga! Od 1 września br. dostęp do wykazu ma być możliwy także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zob. art. 96b ust. 9 ustawy o VAT).

Dane podatników wykazywane w rejestrze zostaną rozszerzone >patrz tabela.

Wykreślenie i aktualizacja...

Od 1 września 2019 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej wykreśla podmiot

z wykazu po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym naczelnik urzędu skarbowego nie zarejestrował podmiotu jako podatnika VAT albo wykreślił podmiot z rejestru jako podatnika VAT (zob. art. 96b ust. 7 ustawy o VAT). Dotychczasowe przepisy dotyczące wykreślania podmiotu z wykazów zostały albo uchylone (zob. art. 96b ust. 6 i 6a ustawy o VAT), albo zmienione (zob. art. 96b ust. 7 ustawy o VAT).

Od 1 września 2019 r. wykaz ma być aktualizowany w dni robocze, raz na dobę (zob. art. 96b ust. 8 ustawy o VAT).

...oraz sprostowanie

Szef Krajowej Administracji Skarbowej z urzędu lub na wniosek usuwa lub prostuje dane inne niż dane osobowe zawarte w wykazie, niezgodne ze stanem rzeczywistym (zob. więcej: art. 96b ust. 10 – 12 ustawy o VAT).

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 96b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r., poz. 2174 ze zm.)

art. 1 ustawy z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2019 r., poz. 1018)

Od 13 stycznia 2018 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi w postaci elektronicznej wykazy podmiotów:

1) w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT;

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów