Polski kupujący zobowiązany jest więc rozliczyć VAT należny z tytułu nabycia towarów. Jednocześnie, jeżeli przysługuje mu pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego, to wykazana kwota podatku należnego stanowi dla niego kwotę VAT do odliczenia (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy o VAT).
Należy przy tym zaznaczyć, że obowiązek podatkowy przy WNT powstaje zasadniczo z chwilą wystawienia faktury. Jednocześnie prawo do odliczenia podatku naliczonego jest warunkowane otrzymaniem faktury dokumentującej WNT.
Czytaj także: Korekta WNT spowodowana częściowym zwrotem towarów - jak ująć w księgach
Jakie zatem skutki wywołuje u nabywcy nieotrzymanie od dostawcy faktury?
Podatek należnyObowiązek podatkowy w przypadku WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, co wynika z ...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.